eur:
395.78
usd:
372.66
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma

Jön a reformdiktatúra?

Az új kormányzati struktúra pozitív olvasata a végrehajtó hatalom hatékonyságának növelését ígéri, de magában hordozza a reformdiktatúra kialakulásának, a parlament háttérbe szorulásának a lehetőségét is - mondta az InfoRádióban Stumpf István politológus. A Századvég Alapítvány igazgatója szerint az, hogy több tárca élére nem szakembert jelölt Gyurcsány Ferenc, azt mutatja, hogy politikai kormányzás várható.

Létrejött egy olyan - gyakorlatilag a brit tapasztalatokra építő - új kormányzási modell, amelyben a végrehajtó hatalom hatékonyságát és professzionalizmusát úgy akarják fejleszteni, hogy a nemzeti tanács és az államreform bizottság mentén egy rendkívül erőteljes, a normális hatalmi struktúrán kívüli kormányzati központot hoznak létre - mondta az InfoRádióban Stumpf István.

Magyarországon azoban félő, hogy ez azt is jelentheti, hogy egy fajta fejlesztési diktatúrának a körvonalai kezdenek kialakulni, amelyben a reformdiktatúrának a lehetősége, a parlament háttérbe szorulása, az informális kormányzás megerősítése, és bizonyos érdekcsoportok kormányzaton belüli hatalmi túlsúlyának a megjelenése is benne van - mutatott rá a politológus, hozzátéve: azt reméli, hogy inkább a az új modell pozitív olvasata válik valóra.

Annak kapcsán, hogy Gyurcsány Ferenc a honvédelmi és a külügyi tárca élére is olyan minisztereket jelölt, akiknek nincs ágazati tapasztalatuk, Stumpf István úgy vélekedett: egyértelműen politikai kormányzás alakul ki Magyarországon, ahol nem a miniszterek szakértelme a lényeges, hanem az, hogy képesek-e biztosítani a kormányfő iránti lojalitást a tárcán belül, és képesek-e csapatként együttműködni.

A Századvég Alapítvány elnöke megjegyezte: a NATO- és EU-csatlakozás óta ráadásul a honvédelem és a külpolitika terén nincs is túl sok mozgástere Magyarországnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×