eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Mit ad el legközelebb a kormány?

A kormányprogram szerint nemcsak a plusz bevétel a privatizáció célja, hanem az állam felesleges szerepvállalásának szűkítése is. A dokumentum mindenesetre leszögezi: az új kormány folytatja az állami cégek magánkézbe adását. A kérdés csak az: mivel?

Az új kormány folytatja a privatizációt, amelynek nem kizárólag a bevétel növelése a célja, hanem az állam felesleges szerepvállalásának szűkítése - olvasható a kormányprogramban. Konkrét területeket - a professzionális sport privatizációján kívül - azonban nem említenek.

Annyi kiderül a dokumentumból, hogy a kormány támogatja a magántőke bevonását az egészségbiztosítási szolgáltatások nyújtásába, a kultúra támogatásába és a környezetjavító fejlesztésekbe. Emellett megalkotják az egységes vízközmű törvényt, és lehetővé teszik a magántőke bevonását.

Ígéretek és konkrétumok

A korábbi szocialista ígéret ellenére a kormányprogramban már nem szerepel az, hogy az állami kézben lévő vagyontárgyak körét törvényben szabályozzák. Az MSZP választási programjában egyébként egyszer sem szerepelt a privatizáció szó.

Az SZDSZ-ében viszont igen. Programjukban azt írták: az egyensúlyteremtés, a felzárkózás egyik eszköze a privatizáció folytatása. A magánosításból befolyó összegből például a államadósságot csökkentené a párt (amely az elmúlt hat évben mintegy 85 százalékkal nőtt).

A szabad demokraták az egészségügy átalakításában alapelvnek tartották a privatizált ambuláns és fekvőbeteg szolgáltatásokat, ami - legalábbis ilyen konkrét formában - nem szerepel a kormányprogramban.

Az SZDSZ sok cégtől megszabadulna

Az SZDSZ választási programjában szerepelt még a MÁV - kezdetben csak az árufuvarozás, de később az összes szektor - privatizációja, illetve a magántőke bevonása a fejlesztésekbe, építésekbe is.

A kormányprogramról folyó egyeztetések közepette Kóka János gazdasági miniszter konkrétan a privatizálandó cégek között említette a Szerencsejáték Rt.-t, a Volán Rt.-t, az Állami Autópályakezelő Rt.-t, illetve a Magyar Villamos Műveket, a paksi atomerőművet, és a MAVIR-t kivéve.

Korábbi sajtóhírek szerint egyébként az ÁPV Rt. idei bevételi terve a Mol 10 százalékos részvénycsomagjának eladásával szinte már teljesült, az új kormány további privatizációs döntései nélkül is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×