Döntő lehet az is, hogy van-e még olyan eszköz a pártok kezében, amellyel lélektani hatást tudnak gyakorolni a választókra.
Csizmadia Ervin úgy látja: sokan a választások napján, az utolsó pillanatban döntik el, kire adják voksukat. Ez látszik a 2002-es választások eredményén is.
A közvélemény-kutatók mérései
Négy évvel ezelőtt a közvélemény-kutatók azt mérték: nincs kormányváltó hangulat Magyarországon. A Medián, a Tárki és a Gallup egyaránt a Fidesz előnyét, és erősödését mérte 2002 márciusában.
A Szonda Ipsos 2006-os, legújabb felmérésének készítői ugyanezt állapítják meg: jelenleg sincs kormányváltó hangulat az országban.
A 2002-es tévedésüket a részvételi aránnyal magyarázták a kutatók. A felmérések szerint viszont idén még kevesebben mennek el voksolni, mint a negatív rekordot hozó 2002-es választásokon.
A részvételi hajlandóság ugyan növekszik a választások közeledtével, de még mindig nem éri el a négy évvel ezelőtt, hasonló időpontban mért számokat.
A kutatások azt is megállapítják: a választások nyertese az az oldal lesz, amelyik a legjobban tudja mozgósítani szavazóbázisát.