Az eset még a fegyveres erőszakkal régóta együtt élő Egyesült Államokban is megütközést és értetlenséget váltott ki. A 66 éves Charles Martint kedvelték a környéken, bár mindig is megszállottként viselkedett, ha a háza előtti területről volt szó. A szomszédok szerint már attól is őrjöngött, ha fűnyíráskor véletlenül 10-20 centivel átnyúltak a kertek közötti láthatatlan választóvonalon.
Az idős férfi még a gyilkosság után is felháborodva hívta fel a segélykérő vonalat, és mondandóját azzal kezdte, hogy öt éve zaklatja a fiú és a családja.
A népszerű, keményen tanuló 15 éves Larry Mugrage azonban csak egy a közül a sok gyerek közül, akik évente a fegyverek áldozatául esnek
Majdnem minden második családnak van fegyvere
Az Egyesült Államokban három óránként esik áldozatául egy gyerek a fegyvereknek. Évente ezer 19 év alatti gyereket és tinédzsert lőnek le, 800 követ el öngyilkosságot fegyverrel, és több mint 160-an halnak meg fegyverbalesetben.
Az amerikai háztartások 40 százalékában van fegyver. 22-szer nagyobb az esélye annak, hogy véletlenül sül el az otthon tartott fegyver, mint hogy önvédelemre használják, és 11-szer akkora a valószínűsége annak, hogy öngyilkosságot követnek el vele, minthogy betolakodó ellen használják. Átlagosan naponta 80 amerikaival végeznek a fegyverek.
Levették a napirendről
A fegyverkorlátozás témája azonban lekerült a politikai színtérről. A szabályozás ellen korábban kiálló demokraták ugyanis a konzervatívabb államok támogatásának elnyerése érdekében inkább levették a napirendről az ügyet.
A fegyvertartás szabályozásáért így ma egyedül civil szervezetek kampányolnak, amelyek azonban szinte labdába sem rúghatnak a befolyásos fegyveres szövetség, a National Rifle Association mellett.