Nők és gyermekek elleni erőszak, antiszemita incidensek, túlzott rendőri erőszak, elsősorban a romák ellen, kormányzati beavatkozás a közszolgálati médiumok munkájába - néhány kifogás azok közül, amelyet az Egyesült Államok külügyminisztériuma fogalmazott meg éves jelentésében Magyarországról.
A State Department minden évben elkészíti az emberi jogok helyzetét elemző dokumentumát. A világ országaiban vizsgálja a helyzetet, az elemzés egyedül Amerikára nem terjed ki.
A Magyarországról szóló fejezet leszögezi: idehaza általános az emberi jogok tiszteletben tartása, ám néhány területen vannak gondok. Az írás megállapítja, hogy nőtt a rendőri túlkapások száma, ám ennek oka az is lehet, hogy egyre többen merik ezt jelenteni.
Problémás a dokumentum szerint a nők elleni családon belüli erőszak és a roma gyerekek elkülönítése az iskolákban. A szólás- és sajtószabadságról az olvasható, hogy mindezt a törvény garantálja, ugyanakkor a közmédiumokban a kormány befolyásolja a szerkesztéspolitikai és személyi döntéseket.
Az írás szerint - noha csökkentek Magyarországon az antiszemita incidensek - a zsidóság aggódik néhány médiumban elhangzó, illetve olvasható zsidóellenes kijelentések miatt. Ilyen például a közsszolgálati rádió Vasárnapi Újság című műsora és a Magyar Demokrata című hetilap.
Fekete bárányok - Kína visszaszól
A legrosszabb bizonyítványt Irán és Kína kapta. A jelentés elmarasztalta még Észak-Koreát, Burmát, Zimambwét, Kubát, Fehéroroszországot és Szíriát. Iránnal szemben azt hozza föl a jelentés, hogy folytatódnak a perzsa államban a gyorsított bírósági eljárásokat követő kivégzések, továbbra is megcsonkítják az elítélteket, kínozzák a foglyokat.
Kínával kapcsolatban az olvasható, hogy jóval több embert börtönöztek be az ázsiai országban, mint egy évvel korábban, a kormány egyre több embert zaklat, valamint korlátozza a médiát, cenzúrázza az internetet.
A pekingi vezetés nem hagyta annyiban a bírálatokat - egy nappal az amerikai dokumentum közlése után viszontvádakat közölt.
Kína szerint Amerika számos esetben megsérti az emberi jogokat határain belül és kívül is, a szeptember 11-i merényletek után korlátozta a szabadságjogokat, titkos telefonlehallgatásokat folytat, törvénytelenül tart fogva embereket.
A kínai jelentés fölszólította Washingtont, hogy mások megbélyegzése helyett saját problémáit oldja meg.