Századvég: 4-1 a Fidesz javára

Infostart
2006. március 3. 11:40
A Századvég Politikai Elemzések Központjának legfrissebb mandátumbecslése szerint csak abban az esetben nem alakíthat egyedül kormányt a Fidesz-KDNP szövetség, ha az SZDSZ bejut a parlamentbe és az MSZP is legalább úgy szerepel, mint a nagyobbik ellenzéki párt.

Az intézet a februárban megjelent közvélemény-kutatási adatokat használta fel a mandátumbecslés elkészítéséhez. A Századvég öt modellt dolgozott ki, ezek közül az egyik hipotetikus.

A mandátumbecslések elkészítésénél standard feltételként kezelték, hogy az SZDSZ és az MSZP a második fordulóban megállapodik a jelöltek egymás javára történő visszaléptetéséről.

Az első becslés a Századvég és a TÁRKI közös választáskutatási programjának februári adatfelvételére épül. Ennek alapján kétpárti Országgyűlés rajzolódik ki, amelyben a Fidesz 40 mandátumos többséggel alakíthat kormányt.

A második forgatókönyv a Szonda Ipsos és a Gallup kerekített eredményeinek számtani átlagát veszi alapul. Ennek alapján a támogatottsági különbség a két nagy párt között gyakorlatilag nulla, az SZDSZ pedig átlépi a parlamenti küszöböt.

Ebben az esetben a balliberális koalíció 196, a Fidesz-KDNP választási szövetség 190 mandátumot szerezhetne, vagyis újra az MSZP és az SZDSZ alakíthatna kormányt.

Az ebben a becslésben figyelembe vett átlagos eltérések esetében nem kizárt a Fidesz többség kialakulása sem.

A harmadik forgatókönyv a Medián által közölt adatokra épül. Eszerint az SZDSZ nem jutna be a parlamentbe, és a Fidesz 5 százalékponttal előzné meg az MSZP-t. Ez 48 mandátumnyi többséget biztosítana a jobboldalnak.

A negyedik forgatókönyv a négy intézet kerekített februári adatainak számtani átlagára épül. Ennek alapján a Fidesz-KDNP támogatottsági előnye 2,5 százalékpont, az SZDSZ pedig nem jut be a parlamentbe. Ilyen választási kimenetel esetén a Fidesz-KDNP 26 mandátumos többséggel alakíthatna kormányt.

Az ötödik forgatókönyv egy tisztán hipotetikus választási végeredményt vizsgált. A Fidesz-KDNP 5 százalékponttal több szavazatot kap, mint az MSZP, de a szocialisták és a szabad demokraták együtt mégis 1 százalékponttal megelőzik a jobboldali szövetséget.

Ebben az esetben hárompárti parlament alakul, de a 176 egyéni választókerületi küzdelemből az 5 százalékpontos országos fölény miatt 104 esetben a Fidesz-KDNP szerezi meg a győzelmet. Ezt az előnyt pedig az MSZP kompenzációs mandátumai és az SZDSZ mandátumai együttesen sem tudnák ellensúlyozni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Gazsó Tibor kutatási igazgató
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást