Káros a baromfik madárinfluenza elleni oltása

Infostart
2006. március 1. 15:45
A madárinfluenza emberről emberre is terjedő változatának felbukkanása elsősorban Délkelet-Ázsiában fenyeget - mondta az InfoRádiónak a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának tanára a Magyar Tudományos Akadémián rendezett Madárinfluenza-konferencia előtt.

Solti László professzor hangsúlyozta: a madárinfluenza jelenleg állati betegség, amely csak szélsőséges körülmények között terjed állatról emberre, emberről emberre terjedő változata nincs.

A szakember szerint Délkelet-Ázsiában van a legnagyobb veszélye az emberről emberre terjedő vírus felbukkanásának, ahol nagy tömegben tartják a baromfikat emberközelben.

Az egyetemi tanár úgy vélte: a fertőzött vadmadarak vonulásával természetes, hogy olyan országokban is megjelenik a betegség, ahol korábban nem volt jelen.

Solti László hangsúlyozta: káros a háziszárnyasok oltása - amelyet megkezdtek Dél-Franciaországban - mert így nagyon nehéz megállapítani, hogy egy levágott állatban jelen volt-e a betegség.

A vizsgálatokban az állatok szervezetében jelen lévő ellenanyagot keresik, egy beoltott madárnál pedig nehéz megállapítani, hogy az a betegség vagy a szérum miatt jelent-e meg - tette hozzá a szakember.

Solti László azt mondta: a magyar virológusok is azon a véleményen vannak, hogy első körben nem szabad vakcinázni; és a költség-haszon elemzés alapján is az látszik, hogy több a hátránya, mint a haszna.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Fodor László az állatok megbetegedésérõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Solti László a madárinfluenzáról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást