Veres vizsgálatot indít a Postabank-ügyben

InfoRádió / MTI
2006. február 10. 21:44
A pénzügyminiszter további vizsgálatot kezdeményezett a Postabank konszolidációjával kapcsolatban. A Fidesz szerint az MSZP a Nomentana-ügyről akarja elterelni a figyelmet.

Veres János közölte: megvizsgálják a pénzintézet konszolidációjával összefüggő, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) által készített jelentés titkosításának körülményeit.

Hozzátette: a Postabank konszolidációjára 152 milliárd forintnyi közpénzt költöttek az Orbán-kormány, ezért nyilvánosságra kell hozni a történteket.

Veres János közölte, hogy a Pénzügyminisztériumban már lezárult egy, az üggyel kapcsolatban elrendelt vizsgálat.

Elmondta: megállapították, hogy a minisztériumban annak idején Varga Mihály, a tárca akkori vezetője és kabinetfőnöke véleményezték a Postabank konszolidációjával kapcsolatos Kehi-jelentés tervezetét, amely titkosított minősítéssel érkezett.

A szakmai véleményezés után a kabinetfőnök küldte vissza a hivatalhoz a dokumentumot, így az iratból nincs példány a minisztériumban - tette hozzá Veres János.

A miniszter kifejtette: szükségesnek tartja, hogy az arra illetékesek megvizsgálják, valóban igaz-e, hogy "Fideszhez köthető vállalkozások jelentős értékkülönbözettel vásároltak meg követeléseket".

Répássy Róbert fideszes képviselő szerint a Fidesz szerint az MSZP a Nomentana-ügyről akarja elterelni a figyelmet.

"A szocialistáknak nincs más céljuk, mint elterelni a figyelmet a miniszterelnökhöz köthető fantomcég-botrányról" - olvasható a politikus közleményében.

Lapinformációk

A Népszabadság február 9-ei száma szerint az Orbán-kormány idején Stumpf István kancelláriaminiszter leállította a Postabank konszolidációja során történt törvénytelenségeket feltáró vizsgálatot.

A lap azt írta, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) egykori jelentéséből kiderül: a vizsgálatok a Fideszhez "közel álló" személyekhez vezettek.

A Népszabadság szerint a Fideszhez "közel álló" üzletemberek vagyonosodtak meg a Postabank konszolidációjából, ezért az Orbán-kormány kancelláriaminisztere 2000 végén felfüggesztette az ezt feltáró vizsgálatot.

A lapban megjelent egy levél másolata, amelyet Stumpf István 2000. december 14-én írt Sepsey Tamásnak, a Kehi elnökének.

"A Pénzügyminisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal szakértőinek egyeztetése alapján a jelentésben javasolt további vizsgálati lépések megtétele nem szükséges" - olvasható a levélben.

A lap arról számol be, hogy olyan dokumentumokhoz jutott, amelyek szerint a vizsgálatot azért szakították meg és a jelentést azért titkosították 20 évre, mert a Fideszhez "közel álló" emberek érintettségére derült fény.

A konszolidáció költségeinek mérséklésére a bank létrehozott egy leánycéget, a PB Workout Kft.-t. A lap szerint ezen keresztül sok milliárdnyi vagyonhoz jutottak a párthoz "közel állók", miközben a cég nem mérsékelte, hanem növelte a bank konszolidációjának költségét.

A Népszabadság kiemelte Földi László volt nemzetbiztonsági tisztet, akinek cége, a Defend Kft. számos megbízást kapott az Orbán-kormány idején.

Réti András ügyvéd, aki a Fidesz 1998-as kampányfőnöke, Wermer András cégügyeit is intézte, alig 10 millió forintért jutott 1,7 milliárd forint értékű cégekhez - írta a lap.

A konszolidációt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is megvizsgálta, és rendben találta.

Igaz, az ÁSZ nem foglalkozott a Kehi által vizsgált konkrét ügyekkel, csak a pénzügyi kimutatásokat tekintette át. A számvevők is megállapították viszont azt, hogy a Workout 3,1 milliárd forintos veszteséget termelt, ennek okát viszont az ÁSZ nem kereste. A Kehi igen, de azt a vizsgálatot a kancelláriaminiszter leállíttatta - olvasható a Népszabadságban.

A volt kancelláriaminiszter pert indít

Stumpf István az InfoRádióban azt mondta, hogy a lapban közölt levél hamisítvány és a Népszabadság pedig hazudik. Emiatt pert indít a lap ellen.

Hozzátette: nem írt levelet a Kehi vezetőjének, hiszen ezt nem is tehette.

Utasítást csak a kormány adhat, a miniszterelnök is csak kezdeményezheti azt - mondta Stumpf István.

A volt miniszter szerint nem véletlen, hogy az újság eltakarta a levél iktatószámát, mivel a dokumentumra sem a Miniszterelnöki Hivatal, sem az ellenőrzési hivatal iktatókönyvében nem találnának rá.

Mint mondta, az sem véletlen, hogy a Népszabadság egy alapvető szabályt megsértett, amikor nem kérdezte meg az érintetteket az ügyről.

Arra a kérdésre, hogy Földi László előnyhöz jutott-e a konszolidációból, Stumpf István azt felelte: a kancelláriának egyáltalán nem volt tudomása a Workout ügyeiről.

Az InfoRádió megkereste a Kehi volt vezetőjét is. Sepsey Tamás csak annyit közölte, hogy nem kapott ilyen levelet Stumpf Istvántól, tehát nem állított le semmilyen vizsgálatot.

Az egész ügy hamisítvány - fogalmazott a volt Kehi-elnök.