Mit tehet a magyar kormány a bálnákért?

InfoRádió / MTI
2006. február 10. 22:50
Ötvenegy magyarországi zöld szervezet arra kéri a kormányt, hogy ne támogassa a Shell Távol-Keletre tervezett kőolaj- és földgáz-kitermelési beruházását a bálnák védelme érdekében.

A civil szervezetek kérésüket nyílt levélben juttatták el Veres János pénzügyminiszterhez.

A zöldek szerint a multinacionális társaság az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) kíván hitelt felvenni a Szahalin-szigeten tervezett beruházásához, amellyel a cég a Japántól északra fekvő orosz területen már megkezdett tevékenységét bővítené.

A projekt a helyi lakosság körében és világszerte tiltakozást váltott ki, ugyanis az olajfúró-tornyok kihalással fenyegetik a nyugat-csendes-óceáni szürke bálnát.
A bank döntéshozó testületében részt vevő magyar kormány a civil szervezetek szerint tudna tenni a hitel elutasításáért.

Az EBRD 2005 végén a beruházást "konzultációra alkalmasnak" nyilvánította, majd januárban 120 napos megbeszélést kezdett. A bank a konzultációt követően dönt a hitelről, a magyar kormány véleményének figyelembe vételével is. Észtország már bejelentette, hogy nem támogatja a projektet.

A környezetvédők aggodalma szerint nem csupán a bálnák táplálkozási területét tenné tönkre a beruházás, hanem a halállomány további drasztikus csökkenését okozná.

A helyszínen már zajló kitermelés ugyanis egy 800 kilométeres csővezetékkel egészülne ki, amely nem csak a tenger, de a sziget folyóinak szennyeződését is okozhatná.