Az Öregek összetartanak című írás bevezetőjében jelzi, hogy a Szabó István ügynökmúltjával összefüggő ügyet Magyarország csak nagyon távolságtartóan kezeli. A lap emlékeztet arra, hogy a témát az Élet és Irodalom című hetilap hozta nyilvánosságra, éppen Filmszemle előtt, amelynek nyitófilmje Szabó István legújabb alkotása, a Rokonok volt.
A német újság beszámol arról a sajtótájékoztatóról is, amelyen Szabó István volt osztálytársai is megjelentek. A lap szerint az eseményt ügyesen rendezték meg, nem az újságírók kérdésein volt a hangsúly, hanem azon a tényen, hogy Szabó István és Kézdi-Kovács Zsolt jelentéseikkel senkinek nem ártottak, hiszen valamennyi osztálytársuk államvizsgázott.
A Die Welt állítása szerint Szabó István és osztálytársainak fellépése sokakat felháborított. A lap szerint Szabó István ajkait nem hagyta el egyetlen sajnálkozást kifejező szó sem, a hivatalos állásponttal szembehelyezkedők pedig nem kívántak névvel nyilatkozni az újságnak.
Mindezek ismeretében a szerző arra a következtetésre jut, hogy még mindig a félelem hangulata jellemzi a magyar filmes ipart és általában Magyarországot is.
A Die Welt újságírója úgy vélte, ez azért van, mert aki az Oscar-díjas rendezőt támadja, az az „öregek” egész generációjával kerül szembe, és Magyarországon még mindig övék az utolsó szó, mivel ők döntenek a támogatások elosztásáról.
A fiatal magyar filmrendezők Csehországgal vagy Lengyelországgal ellentétben a politikai változások óta alig rúghatnak labdába - írta a lap.