A kormányfő úgy vélte: a köztársaság gondolata a rendszerváltozás pillanatában még összeforrasztott sok törekvést, azóta azonban sokakban csalódást keltett a harmadik köztársaság.
"A szabadság súlya alatt időnként rogyadozik a lábunk" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: a köztársaság abból él, amit polgárai önként, normát követve beletesznek; a köztársaság lelke a közös meggyőződés, a kultúra.
A miniszterelnök meggyőződése szerint a harmadik köztársaság akkor lesz sokak által támogatott, ha milliónyi polgárnak az lesz a hétköznapi tapasztalata, hogy a Magyar Köztársaság szabadsága együtt jár a lehetőségek közötti választás szabadságával.
Amikor a lehetőségek a mainál egyenlőbb módon oszlanak meg polgár és polgár között - mondta.
Gyurcsány Ferenc értékelése szerint a közéleti aktivitás még némi kívánnivalót hagy maga után, a köztársaság "nincs tele tűzzel, szenvedéllyel".
1989-1990 öröksége kapcsán közölte: nem szabad elfelejteni, hogy a köztársaság a megélt demokratikus közösség.
A magyar polgárok fontosabbak egymás számára ebben a minőségükben, mint abban, hogy megmutassák: milyen politikai eszményeket vallva képzelik el az ország jövőjét - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
Az általános és titkos választójog alapján megválasztott Országgyűlés 1946. február 1-jén kiáltotta ki a második Magyar Köztársaságot.
A 60. évforduló alkalmából a Bibó István Közéleti Társaság emlékülést rendezett, amelyre civil szervezetek és közéleti személyiségek is meghívást kaptak.