A kutatás apropóját az elmúlt időszak gázellátási bizonytalanság adta.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy egy ilyen helyzetben a lakosság milyen alternatív energiaforrás alkalmazását tartja lehetségesnek, és támogatja-e a megújuló energiaforrások kihasználását.
Az országos reprezentatív felméréshez 1200 embert kérdeztek meg.
A kérdések között szerepelt, hogy az oroszországi gázellátás bizonytalansága miatt tartanak-e attól, hogy hosszú távon emelkednek a háztartások energiaköltségei - mondta el az InfoRádióban a Medián kutatásvezetője.
A közvélemény jelentős része áremelkedésre számít. A megkérdezettek 22 százaléka biztosnak tartja, 52 százaléka pedig valószínűnek, hogy a kialakult helyzet növeli a költségeiket – közölte Karácsony Gergő.
A kutatók arra is választ vártak: hogyan csökkenthető az ország kiszolgáltatottsága az energiaellátás terén. A lakosság többsége szerint ebben segíthetnek a megújuló energiaforrások.
Az emberek egyharmada a napenergiát, másik egyharmada pedig a szélenergiát említette.
Azt, hogy miért van ilyen kevés szélerőmű az országban, csak kevesen magyarázták a hazai szélviszonyokkal.
A megkérdezettek 67 százaléka szerint a jelenlegi erőművek lobbitevékenysége miatt van sokkal kevesebb szélerőmű Magyarországon, mint Nyugat-Európában.
Ugyanennyien úgy gondolják: azért nem terjed a megújuló energiaforrás alkalmazása, mert bizonyos politikai csoportok ezt nem támogatják.