Gyurcsány Ferenc azután kért információkat a mentés helyzetéről, hogy az Országos Mentőszolgálat hétfőn felmondta a szerződést a helikopterek műszaki üzemben tartását végző BASE Kft.-vel.
Batiz András kormányszóvivő megerősítette, hogy a mentőszolgálat keddtől az állami tulajdonban lévő OMSZ Légimentő Kht.-n keresztül látja el a légimentési feladatokat.
Az állami tulajdonú helikopterek egyelőre az üzemeltetést korábban végző magánvállalatnál vannak – tette hozzá.
Batiz András megerősítette, hogy a légimentés biztonságos ellátása alapvető fontosságú a kormány számára, ezért szükség esetén erre a feladatra a honvédségi helikopterek is igénybe vehetők.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) bejelentette, hogy jogi lépéseket tesz, ha a BASE Kft. nem adja át a korábban használatában lévő tíz mentőhelikoptert.
A kft. hajthatatlan
A BASE Kft. nem adja vissza a helikoptereket, amíg nem tisztázódik a jogi helyzet - mondta az InfoRádióban a cég szóvivője.
Edelényi Gábor úgy vélte: jogi nonszensz, ami történik, ugyanis 1994-ben éppen az OMSZ kérésére került a szerződésbe az azonnali felmondás tilalma; a felmondási idő eszerint 3 hónap.
A szóvivő szerint törvényesen tarthatják maguknál a helikoptereket, mert azokra zálogjoguk van; a mentőszolgálat több mint 30 millió forinttal tartozik a BASE Kft.-nek.
"Nincs háború, mégis a honvédség gépeit veszi igénybe az OMSZ, amelyek egymillió forintért repülnek egy utat, míg mi maximum 300 ezer forintot számlázunk" - tette hozzá Edelényi Gábor.
Mentőszolgálat: nincs vész
Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója hangsúlyozta, hogy a jogi a vita nem veszélyezteti a mentési munkákat.
Takács Zoltán elmondta: jelenleg három helikopter teljesít szolgálatot az országban, két MI-8-ast a honvédség biztosít, egy MI-2-est bérel a mentőszolgálat.
A főigazgató közölte: az a fő kérdés, hogy az állam számára hátrányos szerződést a BASE Kft.-vel miért nem mondta fel senki 1994 óta.