A bíboros a karácsony alkalmából az MTI-nek adott interjúban úgy fogalmazott: az ünnep arra figyelmeztet, hogy a pénzért megvehető javakban nincs teljes öröme az embernek.
A szeretet és a meghittség az ajándékok forintban kifejezhető értékénél sokkal többet ér - mondta.
A bíboros úgy vélekedett, hogy az emberek „szíve nyitott” a rászorulók iránt, és ezt egy „erőteljes esemény” hatására ki is mutatják.
Erdő Péter ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy a tehetősebbekben kialakuljon az a szemlélet, amely szerint a nagyobb anyagi lehetőségek nagyobb felelősséget is jelentenek.
A bíboros az 1956-os forradalom közelgő ötvenedik évfordulójára utalva azt mondta, hogy a magyar társadalmat árkok „szabdalják”; a magyarokban kevés az összetartás.
Az árkokat Mohács óta nem temették be, a hajdani ellentéteket nem békítették ki. Ezért újra és újra feltörnek – mondta.
"Szörnyű események történtek a 20. században is a magyarsággal. Szörnyű dolgokat éltünk át, tettünk meg adott esetben. Mindenesetre a megbékélés és az összetartás nem lett nagyobb” – tette hozzá Erdő Péter.
A magyar katolikus egyház vezetője úgy vélekedett, hogy hit és remény nélkül a közösség élete lesz szegényebb.
Lelki megújulásra van szükség, ami azt jelenti, hogy jobban kell szeretnünk és becsülnünk egymást – mondta a bíboros, hozzátéve: „így tud igazán megnyílni a szívünk a többi nép felé is”.