Csoki és alkohol - ennyi még nem ellenség

InfoRádió
2017. december 22. 13:43
Antioxidánsok - ez a közös a csokoládéban és a vörösborban. A karácsonyi előtti céges, baráti ünneplések velejárója mindkettő, ennek apropóján szólt a Magyar Kardiológusok Társasága az élettani hatásaikról. Felhívják a figyelmet, hogy a magas kakaótartalmú fekete csoki és a vörösbor érvédő hatását kutatások igazolják, fogyasztásuk ajánlott, de mértékkel.

Karácsony előtt mindenhol ünnepelnek, leginkább finom falatokkal és alkohollal. Céges és baráti összejöveteleket rendeznek, ahol mindenki sokkal jobban elengedi magát, eszik és iszik. Sokan lelkiismeretfurdalás közepette, ha nem a plusz kilók miatt fáj a fejük, biztos: az egészségük látja kárát a dőzsölésnek - olvasható a Magyar Kardiológusok Társasága közleményében.

"A csokoládéról számos vizsgálat igazolta, hogy csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sőt kiderült, a vérnyomást is. Legutóbb az European Heart Journal című szaklapban tették közzé amerikai kutatók, hogy a hetven százaléknál magasabb kakaótartalmú csokoládé jelentősen növeli a szívelégtelenség miatt kezelt betegek ereinek rugalmasságát.

Kifejezetten rugalmasabbá varázsolta az ereket.

A kutatók kimutatták, hogy ez a nitrogén-monoxid kiválasztás növekedéséből ered. Az ütőerek tágulékonyságának fokozódását a felkar artériájának mérésével igazolták. Ugyanakkor a vérlemezkék összetapadó készségét a csokoládé csökkentette, amely szintén kedvező szív-és érrendszeri jelenség.

A sok százmillió dollárokért kidolgozott szívelégtelenséget javító készítmények mellé kipróbálják az évszázadok óta alkalmazott csodaszert, a kakaóból készült csokoládét—mondta Vértes András, a Magyar Kardiológusok Társaságának Kardiovaszkuláris Prevenciós és Rehabilitációs Munkacsoport vezetője.

Svéd szakorvosok azt is kimutatták, hogy ritkábban kapnak szélütést azok a nők, akik szeretik a csokoládét - tette hozzá a kardiológus, aki azért óva intett attól, hogy töménytelen csokoládéval gyógyítsuk magunkat és beszélt az alkohol esetleges pozitív hatásáról is.

"Az orvosi szakirodalomban számos vizsgálat igazolta, hogy az alkohol, kiváltképp a vörösbor rendszeres, de mérsékelt fogyasztása hosszú távon szívet védő hatású, ahogy azt a francia és az olasz konyha, a mind többet ajánlott mediterrán étrend eredményei bizonyítják."

Sienna városának orvosegyetemén azt vizsgálták, hogy egy kevés helyi vörösbor megivása hogyan és milyen mértékben befolyásolja egészséges emberek szívműködését. A vizsgálat meglepő eredménye az volt, hogy a kis alkoholmennyiség másképp befolyásolta a szívpumpa két részének a teljesítményét. A valamennyi sejtünket oxigénben dús vérrel ellátó bal szívkamrának az összehúzódási képessége 9-14 százalékkal csökkent, a vért a tüdőbe továbbító jobb szívkamra viszont mérhetően erélyesebben működött. A vérnyomást már ez a kevés alkohol is csökkentette —hangsúlyozta a szakember, aki szerint a tudományosan ugyan nem igazolt jótékony hatás sem töménytelen mennyiségben értendő.

Napi másfél deciliter az elfogadható mennyiség.