eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Brutális jövővel fenyegeti Észak-Korea az amerikai városokat

Brutális jövővel fenyegeti Észak-Korea az amerikai városokat

„Majd elintézzük” – így kommentálta Donald Trump az újabb észak-koreai rakétatesztet, és azt, hogy Phenjan közölte, immár bármely amerikai várost meg tudja támadni.

Az aktuális észak-koreai interkontinentális rakétakilövést szokásos módon, az észak-koreai állami tévé diadalittas hangneméről ismert bemondónője, Csun-hi Ri adta a nemzet tudtára.

A hírről ugyanakkor az adást megszakítva, rendkívüli tudósításban számoltak be. Eszerint a Hvaszong-15 interkontinentális ballisztikus rakéta az eddigi tesztek során a leghosszabb utat tette meg, majd a japán felségvizeken kívül, de az ország „exkluzív gazdasági övezetében” az óceánba csapódott.

A hivatalos közlemény szerint a Hvaszong 10-szer magasabban repült, mint a Nemzetközi Űrállomás és 950 kilométert tett meg 53 perc alatt.

Phenjan azt is állította, hogy

az új rakéta „szupernehéz” robbanófejet tud eljuttatni bármely amerikai célpontba”,

és hogy az megvédi az országot az „amerikai imperialisták” zsarolásától.

Trump amerikai elnök minderre csak annyit mondott televíziós üzenetében, hogy „kezeljük ezt a helyzetet, majd elintézzük”.

A folytatódó kardcsörtetés nyomán hónapok óta feszült a már mindenféle szankcióval sújtott Észak-Korea és az Egyesült Államok viszonya. Phenjan diplomáciai elismerést és valamiféle segélyt akar – a múltban az utóbbit meg is kapta, de a helyzet rendre elmérgesedett és a diktatúra felújította nukleáris és rakétatesztjeit.

Miközben szakértők arról beszéltek, hogy a rezsim még távol áll attól, hogy célba tudjon juttatni egy atomtöltetet, James Mattis amerikai védelmi miniszter azzal próbált nemzetközi támogatást szerezni, hogy közölte: Phenjan olyan rakétákat akar építeni, amelyekkel a világ bármely részét fenyegetheti.

A nukleáris fenyegetést különösen nehezen élik meg a sztálinista országgal szomszédos Dél-Koreában. „Meg kell akadályozni, hogy Észak-Korea elszámolja magát és bennünket fenyegessen atomfegyverrel vagy hogy az Egyesült Államok eljátsszon a megelőző csapás gondolatával” – mondta Mun Dzse-in dél-koreai elnök.

Kína veszélyes fejleménynek, míg Japán olyan

„erőszakos tettnek” nevezte a rakétatesztet, amit „nem lehet eltűrni”.

Az északiak hetekkel azután hajtották végre a tesztet, hogy Donald Trump a „terrorizmust támogató országok” listájára tette Észak-Koreát.

Kérdés, hogy mit tud tenni a külvilág, és hogy a szokásos elítélő nyilatkozatokon kívül fellépnek-e bármilyen módon Phenjan ellen.

Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×