eur:
394.06
usd:
368.36
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Forradalmi technológia: kővé alakítják a széndioxidot

Forradalmi technológia: kővé alakítják a széndioxidot

A klímaváltozás elleni harc mérföldkövekének tartják, hogy egy Izlandon kipróbált technológiával biztonságosan tudják – kő formájában – a föld alá temetni a széndioxidot.

Az éghajlatváltozást fékező ötletek között gyakran hallani arról, hogy a föld alá kellene pumpálni az azt leginkább előidéző széndioxidot. Eddig azonban nem tudtak a szakemberek olyan megoldást felmutatni, amely garantálta volna, hogy a felszín alá került gáz egyszer ne szabadulna ki.

Izlandon most olcsóbb és biztonságosabbnak tűnő ötlettel álltak elő. Új kutatások szerint ha a szigeten található bazaltrétegek alá pumpálják a gázt, akkor felgyorsul a természetes folyamat: a széndioxid kölcsönhatásba lép azokkal az ásványokkal amelyekből mészkő alakul ki.

Az Izlandon dolgozó kutatókat is meglepte, hogy a gáz milyen gyorsan vált szilárd halmazállapotúvá – gyakorlatilag kővé. Több százezer év helyett mindössze két évet vett igénybe a folyamat.

A kutatásvezető Jürg Matter – az angliai Southampton Egyetem – professzora azt mondta: kezelnünk kell a növekvő széndioxid-emissziót, és eddig ez a legjobb módszer: kővé kell változtatnunk.

A projekt eredményeit csütörtökön publikálták a tekintélyes tudományos magazinban, a Science-ben.

Forradalmi technológia: kővé alakítják a széndioxidot

Matter azt mondta, hogy a széndioxid kivonását és tárolását megcélzó, angol rövidítéssel CCS-ként emlegetett technológia alkalmazását csak az fékezi, hogy a politikusok még nem álltak mögé.

„Készen áll, hogy bevessék. De miért nincs máris több száz ilyen projekt? Mert nem kap támogatást” – mondta Matter arra utalva, hogy a politikai vezetőknek „be kéne árazniuk” a szén-dioxidot.

Az izlandi projekt részeként évente több tízezer tonna széndioxidot tudnak a bazalt alá temetni. Izlandon kívül az amerikai Washington és Oregon államokban és Indiában is kísérleteznek a technikával.

Ami viszont komoly környezeti terhelést okoz, az az, hogy sok víz kell az alkalmazásához: minden eltemetett tonna szén-dioxid föld alá juttatásához 25 tonna vízre van szükség. A tengerparttal rendelkező országok előnyben vannak, mivel a kutatásvezető szerint tengervizet is fel lehet használni a folyamat során.

Matter ugyanakkor megjegyezte: Európa szárazföldi részein „le kell mondani” erről a technológiáról – Hollandiában és Németországban például a közvélemény ellenkezése fogadta az elképzelést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×