eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Példátlan helyzet Németországban

Az év első felét többlettel zárta a német költségvetés. Erre az ország újraegyesülése óta nem volt példa. A szövetségi statisztikai hivatal közlése szerint az esztendő első hat hónapjában a jó gazdasági helyzetből kifolyólag az államháztartásba befolyt összegek 16 milliárd euróval haladták meg az ugyanezen időszak kiadásait. Ez valamivel több, mint a nemzeti össztermelés egy százaléka.

A konjunktúra emelkedése, a szövetségi jegybank ügyleteiből fakadó milliárdos nyereség, valamint a munkanélküliség fokozatos csökkenése kisebb fajta csodát eredményezett: a január és július közti időszakban 1 milliárd száz millió euró többlettel zárt a német költségvetés.

Az Európai Unió brüsszeli központja rámutatott arra, hogy a 28 tagállam közül Németország az egyetlen, amely idén több pénzt vett be, mint adott ki.

Noha elemzők máris kongatni kezdték a vészharangot, azzal érvelve, hogy a nemzetközi politikai helyzet, kiváltképpen az ukrajnai válság az év második felében a német gazdaságra is fékezőleg fog hatni, a kancellár kijelentette, hogy az eddig elért többlet jelentős hányadát az infrastruktúra korszerűsítésére kell fordítani.

Angela Merkel berlini sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy a versenyképesség biztosításának egyik záloga a modern infrastruktúra.

Nyilatkozata közvetve kapcsolatban áll az Európai Unió azon szabályaival is, amelyek szerint a valutaegységet alkotó országoknak nemcsak költségvetési hiányukat, hanem többletüket is korlátozniuk kell és ez mind pluszban, mind pedig mínuszban 3 százalék. Habár az év első felében elért német többlet alig haladja meg a nemzeti össztermelés egy százalékát, a kormány fontolóra vette, milyen célokra használja fel az esetleg további többletbevételt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Oszkó Péter: a tech szektor forrásbősége idén nem fog visszatérni

Oszkó Péter: a tech szektor forrásbősége idén nem fog visszatérni

A felemás tőkepiaci- és a kihívásos makrogazdasági körülmények ellenére nyereséges évet zárt tavaly az OXO Technologies. Fenn tudták tartani a korai befektetésekkel kapcsolatos tevékenységüket, és ezzel párhuzamosan szépen termeltek az érett szakaszban lévő stratégiai portfóliócégeik is. Idén már több forrás áramolhat a technológiai szektorba, mint tavaly, ugyanakkor a korábbi bőség egyhamar nem fog visszatérni a területre. Egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Oszkó Péter, a OXO Technologies vezérigazgatója a Portfolio Checklist szombati különkiadásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×