eur:
392.8
usd:
366.39
bux:
66293.8
2024. április 25. csütörtök Márk

Francia-német csörte

A francia kormány pénzügyminisztere azt vetette Németország szemére, hogy más uniós tagállamok kárára jut előnyökhöz a nemzetközi piacon. Chiristine Lagarde úgy vélte, hogy a bérek alacsonyan tartásával a német ipar előnyös áron kínálja az exportra szánt termékeit, és ezzel hátrányos helyzetbe hozza versenytársait. A francia miniszter állítását a kancellár visszautasította.

A német kivitel a múlt évben csaknem 20 százalékkal csökkent, az Európai Unión belül mégis több tagállam úgy véli, hogy Berlin uniós partnereinek kárára jut előnyökhöz a nemzetközi piacokon. Ezt leghatározottabban a francia pénzügyminiszter fogalmazta meg.

Christine Lagarde a Financial Times című gazdasági lapnak adott interjúban a hazai kereslet ösztönzésére szólította fel a német ipar vezetőit, egyben pedig úgy vélte, hogy a viszonylag alacsony munkabér miatt a német terméket külföldön előnyös áron kínálják.

A francia pénzügyminiszter szerint a kereskedelmi többletet kimutató országoknak hatékonyabban kellene azon országok támogatására sietni, amelyek súlyosbodó államadóssággal küzdenek. Mint Christine Lagarde fogalmazott, Németország az ezredforduló óta jelentősen javította versenyképességét, amit főleg a termelési költségek leszorításával ért el, azonban nem biztos, hogy ez tartós megoldásnak kínálkozik, és valamennyi uniós tagállam számára hasznos módszernek ígérkezik.

Mindezt kiegészíti a Bild Zeitung diplomáciai forrásokat idéző jelentése, amely szerint más, gazdasági nehézségekkel küzdő uniós országok is saját versenyképességük javítása érdekében a német gazdasági reformok visszafogását sürgetik.

A kancellár - szóvivőjén keresztül - visszautasította az állításokat és hangsúlyozta, hogy a német termékek versenyképessége nem a kormány beavatkozásának az eredménye és rámutatott arra, hogy nem mesterséges, felülről elrendelt intézkedésekre van szükség, hanem arra, hogy az Európai Unión belül együttes erőfeszítéssel munkálkodjanak a valamennyi tagállamot érintő gazdasági fellendülésen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Mostanra biztossá vált, hogy az Egyesült Államok a hivatalos fegyverszállítmányok megindulása előtt adott Ukrajnának az ATACMS közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákból, az Egyesült Királyság pedig Paveway IV-es "okosbombákat" fog adni Kijevnek. Az orosz csapatok előretörése mindeközben rendületlenül tart, több falut is elfoglaltak egyetlen nap leforgása alatt. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×