eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Ezt minden kutyatartónak tudnia kellene

Ezt minden kutyatartónak tudnia kellene

Nem mindegy, hogyan jelzünk a kutyának - íme a tudnivalók.

A kutyák nem látnak olyan jól, mint az ember, a velük folytatott kísérletek mégis emberi látásminőséget feltételeznek. Ha azonban megfordítjuk a kísérletet és az embereknek kell feladatokat megoldani a kutya látásminőségével, már az emberek is nehezebben teljesítenek - mondta el az ELTE Etológiai Tanszékének kísérletéről Pongrácz Péter kutatásvezető, az egyetem docense.

A kutya eredendően ragadozó állat, amely nappal, de gyenge fényviszonyok mellett is mozgó prédára vadászott. A látása ezért nagyobb, mozgó objektumok észrevételére képes, és kisebb részletek vagy nagyon színes dolgok elkülönítésére nem annyira alkalmas, mint az ember látása.

Ráadásul a kutya retinájában csak kétféle csapsejt van, szemben az ember háromféle csapsejtjével. Ezek a sejtek érzékenyek a különböző színekre. A kutya azokat a színeket, amelyeket az ember narancssárgának és pirosnak lát, nem tudja elkülöníteni a zöld és a kék, illetve a sárga tartománytól.

Ezt minden kutyatartónak tudnia kellene

Fontos, hogy a kutyalátás élessége is sokkal rosszabb az emberénél, és így kisebb részleteket már nem olyan jól tud megkülönböztetni, és a kontrasztbeli, fényerőbeli különbségeket is kevésbé érzékeli - hangsúlyozta - Pongrácz Péter.

A kutatásuk első részében Péter András phd-hallgatóval egy számítógépes program segítségével szimulálták, mit lát a kutya. A folytatásban kipróbálták, hogy milyen problémamegoldók az emberek abban az esetben, ha azt a képet látják, amit egy kutya.

"Abból indultunk ki, hogy a kutyákkal az etológusok világszerte folytatnak olyan kísérleteket, amelyekben az állatoknak látás alapján kell feladatokat megoldaniuk. De nem gondolnak arra, hogy a kutyák azt esetleg másként látják" - mondta Pongrácz Péter. Ezért a kísérletünk résztvevőinek is a kutyáknak élőben, a kísérleteken megmutatott feladatot kellett megoldaniuk.

Kiderült: olykor bizony az emberek is nehezen boldogultak a kutya szemével látva. Ha a kísérletvezető fejjel vagy karral mutat, azt még jól látták "kutyaszemmel", de ha olyan finom részletekre kellett figyelni, hogy merre pillantunk, ott az emberek is jelentősen rosszabb teljesítményt nyújtottak, illetve lassabban tudtak csak dönteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×