eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Szégyellhetjük magunkat: jobb a csimpánzok memóriája!

A csimpánzoknak jobb a memóriájuk, mint az embereknek - erre a meglepő következtetésre jutottak japán kutatók. Kiderítették, hogy a fiatal csimpánzok fotografikus memóriája lehetővé teszi, hogy meglepő pontossággal emlékezzenek a mintákra és a képsorokra.

Fotografikus memóriájuknak köszönhetően a csimpánzok gyakran legyőzik az embereket az ilyen képességeken alapuló társasjátékokban, mert gyorsabban és kevesebb hibával képesek elvégezni az előírt feladatot - állapították meg a Kiotói Egyetem kutatói.

Macuzava Tecuro vezetésével a kutatócsoport hat csimpánzot - három nőstényt és a kölykeiket - versenyeztette egyetemistákkal. Az egyik fiatal csimpánz, az ötéves Ajumu különösen brillírozott.

"A legtöbb ember - még a biológusok jelentős része is - azt hiszi, hogy az emberek kognitív képességeiket illetően felülmúlják a csimpánzokat. Senki sem tudja elképzelni, hogy a csimpánzok - különösen az öt év körüli fiatalok - jobbak a memóriafeladatok teljesítésében az embereknél. Pedig így van" - hangsúlyozta Macuzava.

Számok és háromszögek

A kutatásban résztvevő csimpánzokat megtanították arra, hogy felismerjék, és sorrendbe rakják a számokat egytől kilencig. A majmokat és a diákokat a számítógép képernyője elé ültették. Sorban villantak fel a képernyő különböző pontjain a számok, amelyeket azután egy fehér négyzet takart el. A kísérleti alanyoknak a számok növekvő sorrendjében kellett megérinteniük a négyzeteket.

Kiderült, hogy a majmok, bár nem pontosabbak, mint az emberek, de gyorsabban képesek végrehajtani a feladatot. A legjobban minden résztvevő közül Ajumu teljesített.

A második feladat végrehajtásában ezért már csak ő és a diákok vettek részt. Ezúttal öt szám villant fel gyors egymásutánban, majd eltakarta a számokat a fehér négyszög. A négyszögeket ismét a számok növekedési sorrendjében kellett megérinteni.

Ajumu, a memóriabajnok

Amikor a számok héttized másodpercenként villantak fel, Ajumu és a diákok is 80-80 százalékos eredménnyel végeztek. Ám amikor az intervallumot kéttized másodpercre csökkentették, a csimpánz verhetetlennek bizonyult: tartotta a 80 százalékos eredményt, míg a diákoké 40 százalékosra romlott.

A kutatók a Current Biology című szaklapban számoltak be a kutatásról, és emlékeztettek arra, hogy hasonlóan jó fotografikus memóriával rendelkeznek a gyerekek, ez a képesség azonban a korral romlik. Éppen ezért a következő alkalommal a majmokat kisgyerekekkel versenyeztetik majd.

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×