eur:
395.73
usd:
367.09
bux:
65150.05
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

A feltámasztott vírus

A madárinfluenza H5N1-es vírustörzsének különösen romboló hatását a génszegmentek együttállása okozza. A vírus azért olyan erős, mert képes áttörni a szervezet elsődleges védelmi vonalát. Erről Jankovics István virológus beszélt az InfoRádióban.

A szakember azután nyilatkozott, hogy a Science című tudományos folyóirat publikálta a memphisi St. Jude gyermekkórház kutatócsoportjának tanulmányát, amely szerint az emberre is veszélyes vírustörzs olyan géneket is tartalmaz, amelyek a szokásos, szezonális influenzát okozó, emberek között terjedő vírusokból hiányzik.

Jankovics István egyetértett azzal a feltételezéssel, hogy a génszegmensekben kell keresni a vírus erős fertőzőképességének okát.

A virológus elmondta, hogy a vizsgálatok és kutatások szerint a nagy járványok lefolyása hasonlít egymásra.

Emlékeztetett arra, hogy az 1918-1919-es nagy spanyolnátha járványt is állati fertőzések előzték meg az észak-amerikai pulykafarmokon.

Akkor még nem tudták analizálni a vírust, hiszen az első influenzavírust csak 1933-ban sikerült laboratóriumi körülmények között tenyészteni – mondta Jankovics István.

A spanyolnátha vírusát a modern géntechnológia eszközeivel csaknem egy évszázad elteltével mégis sikerült „életre kelteni”.

Egy virológus csoport olyan emberek tetemét kutatta fel Alaszkában, akik a nagy világjárványban haltak meg. A tüdőmaradványokban a kutatók megtalálták a vírus genetikai anyagát.

A vírus legkisebb szegmentje kísértetiesen hasonlít a madárinfluenza H5N1-es változatára abban a tekintetben, hogy képes áttörni az emberi szervezet elsődleges védelmi vonalát, és meggátolni az interferon-termelést – tette hozzá.

Az interferon feladata, hogy megakadályozza a vírus szaporodását a testben.

Ezt a génszegmensek sorrendje, együttállása okozza – mondta Jankovics István, hozzátéve: a madárinfluenza vírusában még bizonyára vannak olyan szegmentek, amelyek szintén felelősek a vírus különösen romboló hatásáért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egyre több ország ismeri fel a menekülthelyzet tarthatatlanságát
Jelentés

Egyre több ország ismeri fel a menekülthelyzet tarthatatlanságát

A humanitárius hozzáférést és a migránsok menedékjogi helyzetét elemezte egy nemzetközi tanulmány, melynek készítői szakpolitikai intézkedéseket is javasolnak az érintett országok vezetőinek. A Migrációkutató Intézet vezető kutatója azt mondta az InfoRádióban, hogy a jelentés megerősíti, egyre több nyugati kormányzat ébred rá, milyen veszélyei lehetnek az illegális migrációnak, ugyanakkor Tárik Meszár szerint az elemzés több megállapítása is ellentmondásos.

Mi vezetett a németországi Zöldek zuhanórepüléséhez?

Egyre csökken a németországi Zöldek párt támogatottsága, öt év alatt több mint duplájára, 25-ről 56 százalékra nőtt azok száma, akik semennyire sem tudnak azonosulni a párttal, ezzel Németország egyik leginkább elutasított politikai tömörülésévé vált. A háttérben a zöldítés, a kormány energiapolitikája áll - mondta az InfoRádióban Dobrowiecki Péter, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének kutatási vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.28. csütörtök, 18:00
Havasi Katalin
a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×