eur:
393.85
usd:
367.97
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Mianmar visszaengedi a menekülteket

Visszatelepítik Mianmarba az etnikai tisztogatások és mészárlások elől elmenekült rohingyákat. Erről a menekülteket befogadó Banglades és Mianmar állapodott meg. Az alku szerint a mianmariak hetente 1500 menekültek engednek vissza.

Az augusztusban indult katonai akció során történt kegyetlenkedések miatt – amelyeket az ENSZ és az Egyesült Államok népirtásnak minősített – a mianmari rohingya muzulmán kisebbség több mint 650 ezer tagja a szomszédos Bangladesbe menekült.

A mianmari buddhista többség, betelepült jövevényeknek tartja őket, akik állampolgársággal sem rendelkeznek. A menekülők különösen kegyetlen tettekről számoltak be, mészárlásokról, faluégetésekről, nemi erőszakról és gyerekek tűzbe dobálásáról.

A mianmari hadsereg ugyanakkor azt mondja, hogy egy, a rendőrségre támadó szélsőséges muszlim szervezet ellen léptek fel. A válság a nyugaton eddig ünnepelt volt ellenzéki vezető, majd a gyakorlatban a miniszterelnöki posztot betöltő Aung Szan Szú Kji jó hírébe került. Mivel a korábbi legendás demokrácia-párti aktivista kerülte, hogy a sokáig az országot irányító hadsereggel szembeszállva elítélje a kegyetlenkedéseket, nyugaton azt követelik, hogy vegyék el tőle a fogság éveiben betöltött szerepéért neki ítélt Nobel-békedíjat.

Banglades és Mianmar most megállapodott a rohingyák fokozatos visszatelepítéséről, de az ENSZ és a segélyügynökségek azt mondják: csak akkor térjenek vissza, amikor azt biztonságban tehetik meg.

Mianmar azt is megígérte, hogy ideiglenes szállásokat biztosít a menekülteknek, majd újjáépíti otthonaikat. A bangladesiek viszont kénytelenek voltak beérni azzal, hogy heti 15 ezer helyett csak heti 1500 embert vesz vissza Mianmar, és hogy az alkut 3 hónap múlva felülvizsgálják.

Tudósítók szerint a konfliktus idején több, mint 350 falut gyújtottak fel Mianmar Rakhine szövetségi államában. A hadsereg tagadja, hogy jogsértéseket követett volna el, de nem engedi be a független nyomozókat, és a segélyügynökségeknek is csak korlátozott hozzáférést biztosít.

Mindeközben Mianmarban továbbra is erős a rohingyákkal szembeni gyűlölet. A buddhista többség tagjai közül néhányan azt mondták, harcolni fognak a tömeges visszatelepítés ellen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 22:41
×
×
×
×