eur:
394.62
usd:
369.62
bux:
65600.84
2024. április 23. kedd Béla
Továbbra is sok a kérdőjel Katalóniában

Továbbra is sok a kérdőjel Katalóniában

Bár a függetlenségi pártok nyerték a karácsony előtt tartott katalán választást, továbbra is kérdéses, hogy ki lehet a spanyol tartomány elnöke - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, Nagy Sándor Gyula.

A legtöbb szavazatot a spanyol egységet szorgalmazó Ciudadanos nevű liberális párt kapta a múlt csütörtökön tartott katalán parlamenti választásokon, a függetlenségi pártok azonban mégis több mandátumot szereztek az egységpártiaknál a tartomány új törvényhozásában. Mindezt Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója az InfoRádió Aréna című műsorában a spanyol vezetés kudarcának is tartotta.

„Visszaütött az a politikai játszma, amit Mariano Rajoy kormányfő játszott. Nem jött össze az, hogy föloszlatja a katalán parlamentet, és attól észhez térnek a katalánok és az egységpárti pártokra fognak szavazni” - fejtette ki a szakértő.

Katalónia vezetése az októberben megtartott alkotmányellenes névszavazás után egyoldalúan nyilvánította ki a tartomány függetlenségét, amire válaszul Madrid rendkívüli intézkedésként menesztette a katalán kormányt és feloszlatta a barcelonai törvényhozást, ennek nyomán tartottak múlt héten választásokat. A leváltott katalán vezetőkkel szemben eljárás is indult, az időközben Brüsszelbe távozott volt elnök, Carles Puigdemont ellen európai elfogatóparancsot adtak ki, ám ezt néhány héttel ezelőtt visszavonták. Ha azonban

a választáson legerősebb függetlenségpárti tömörülés, az Együtt Katalóniáért vezetőjeként visszatérne Spanyolországba, letartóztatnák

– hangsúlyozta Nagy Sándor Gyula.

„Elég egyértelmű, hogy őt nem tudják beiktatni katalán elnöknek. Nem tud vele felállni a kormány, valaki mást kell keresni. Az, hogy ki legyen az a valaki más, ez sok mindentől függ. Először is attól, hogy kivel fognak összeállni a pártok” - emelte ki.

A vezető kutató szerint ahhoz, hogy többségbe kerüljenek a függetlenségpártiak, vagy a radikális Népi Egység (CUP) listájával, kell összeállniuk, ám ennek a pártnak a támogatottsága a felére esett vissza a két évvel ezelőttihez képest. Szintén komolyan vesztett a pozíciójából a baloldali populista Podemos nevezetű formáció, de ezzek is meg lenne a függetlenségpártiak többsége.

„Egyetlen szépséghiba van: a Podemos, illetve a Közösen Katalóniáért nevezetű helyi formáció, ami a Podemos tagja, nem függetlenségpárti” - hangsúlyozta.

Az új katalán törvényhozásnak a jogszabályok értelmében január 23-ig kell megalakulnia. Carles Puigdemont a hétvégén felszólította a spanyol kormányt, hogy engedje vissza idejében Spanyolországba, hogy részt vehessen a parlament alakuló ülésén és ismét ő lehessen a régió elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Fordulat a tőzsdéken, folytatódik a felpattanás

Fordulat a tőzsdéken, folytatódik a felpattanás

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap is úgy tűnik, hogy kitart, hiszen Ázsiában is nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni. Közben felpörögnek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tart, és a nap folyamán sorban fognak érkezni a BMI adatok Európában és az Egyesült Államokból; a tengerentúl ma olyan nagyvállalatok jelentenek, mint a Tesla, a PepsiCo, vagy a Philip Morris.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×