eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Eljöhet a KoKo ideje Németországban

Eljöhet a KoKo ideje Németországban

Új koalíciós formát mérlegelnek a Német Szociáldemokrata Pártban (SPD), a szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakció legutóbbi ülésén megtárgyalt elképzelés szerint csak a legfontosabb ügyekről kellene koalíciós szerződést kötni az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unióval (CDU) és testvérpártjával, a bajor Keresztényszociális Unióval (CSU), és az összes többi kérdést a parlamenti viták révén kellene eldönteni - jelentették kedden német hírportálok.

A közös kormányzás így az eddigi nagykoalíció (Grosse Koalition - GroKo) helyett úgynevezett együttműködési koalíció (Kooperationskoalition - KoKo) formájában folytatódna. A Bundestag-frakció hétfői üléséről kiszivárgott információk szerint az elképzelést Martin Schulz pártelnök ismertette.

A KoKo-ról szóló szerződésben csupán 5-10 kiemelt ügy, például a költségvetés összeállítása szerepelne,

és a többi kérdésről nem a kormányban, hanem a Bundestagban, akár változó összetételű alkalmi koalíciók révén határoznának. Így mindhárom kormánypárt jobban őrizhetné az arculatát, világossá tehetné, hogy milyen ügyek és megoldások a fontosak nekik.

Ez lenne a KoKo fő előnye a GroKo-val szemben, amelyről legutóbb, 2013-ban igen részletes, csaknem 200 oldalas szerződést kötöttek, majd a megállapodás tartalmát jogszabályokba foglalták, amelyeket a Bundestag kormánypárti frakciói különösebb vita nélkül megszavaztak. A három kormánypárt arculata így összemosódott, egységes tömbként tűntek fel a nyilvánosságban, nem volt világos, hogy az különböző ügyek melyik párt törekvése révén valósultak meg. Ráadásul a koalíció fenntartása érdekében el kellett utasítani ellenzéki indítványokat akkor is, amikor tartalmuk megegyezett valamely kormánypárt választási programjával - érvelnek a KoKo támogatói.

Az SPD és a CDU/CSU vezetőinek szerdán kezdődő egyeztetésén a Koko mellett a GroKo folytatásának és egy CDU/CSU-s kisebbségi kormány támogatásának lehetőségéről is tárgyalnak majd. Az SPD elnöksége a pártelnökök és a frakcióvezetők találkozója után két nappal, pénteken dönt arról, hogy folytassanak-e konkrétabb, a közös kormányzás lehetőségeinek feltérképezését célzó tárgyalásokat. Ezek az úgynevezett szondázó, puhatolózó tárgyalások januárban kezdődhetnek.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Megoldódott Kijev legnagyobb problémája: mehet Ukrajnának a támogatás - Háborús híreink szombaton

Megoldódott Kijev legnagyobb problémája: mehet Ukrajnának a támogatás - Háborús híreink szombaton

Sikerült átpréselni az amerikai képviselőházon azt a törvényjavaslatot, mely összesen 95 milliárd dollárnyi támogatás szétosztását teszi lehetővé Ukrajna, Izrael és a csendes-óceáni térség államai között. A G7 szintén új támogatásról egyezett meg, a NATO pedig hosszas unszolás után eldöntötte: küldenek még légvédelmi eszközöket Kijevnek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×