eur:
393.86
usd:
365.08
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna
Itt egy felmérés arról, mi lenne a katalán választás után

Itt egy felmérés arról, mi lenne a katalán választás után

Nem szereznék meg a kormányzóképes parlamenti többséget a három hét múlva esedékes katalán választásokon a függetlenségi pártok - állapította meg a spanyol társadalomkutató központ (CIS) hétfőn közzétett felmérésében.

A november 23-a és 27-e között Katalóniában, háromezer ember megkérdezésével készült közvélemény-kutatás szerint a választásokat az Állampolgárok (Ciudadanos) nevű liberális középutas párt nyerheti meg a szavazatok 22,5 százalékával.

Második helyen a függetlenségi Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) végezhet 20,8 százalékos támogatottsággal. Az Együtt Katalóniáért (Junts pel Catalunya) nevű függetlenségi formáció 16,9 százalékkal a harmadik lehet, ha a felmérés eredményei beigazolódnak.

Negyedikként kerülhet a törvényhozásba a Katalán Szocialista Párt (PSC) 16 százalékkal, majd a baloldali Katalónia közösen (Catalunya en común) következik 8,6 százalékkal, és őt követi a függetlenségi Népi Egység (CUP) nevű párt 6,7 százalékkal.

A pártok versenyében az utolsó helyen végezhet a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP), amely a voksok 5,8 százalékát kaphatja meg.

A választásokon külön induló, a katalán függetlenséget támogató pártok a közvélemény-kutatás szerint összesen a szavazatok 44,4 százalékát szerezhetik meg, ami 66-67 mandátumot jelent a 135 fős parlamentben. A kormányzóképes többséghez 68 képviselőhely megszerzése szükséges.

A kutatás szerint a függetlenséget és az arról szóló népszavazást is ellenző Ciudadanos, PSC és PP összesen 44,3 százalékos támogatottságra számíthat, ez 59-60 képviselői helyre lehet elég.

Mindez azt is jelenti, hogy egyik erő sem lesz képes kormányt alakítani Katalóniában, ha a választásokon ilyen eredmény születik.

A mérleg nyelve a baloldali Katalónia közösen nevű párt lehet, amely ugyan elutasítja az autonóm közösség függetlenné válását, de támogatja, hogy a kérdésről tartsanak népszavazást.

A CIS felmérése rendkívül magas, 84,6 százalékos választási részvételt jósol. A legutóbbi, két évvel ezelőtti helyi parlamenti választásokon a jogosultak 75 százaléka szavazott.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×