eur:
392.77
usd:
366.02
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Közös fegyverkezési-védelmi program indult az EU-ban, Magyarország is részt vesz benne

A szinte teljes körű uniós együttműködés német-francia javaslat nyomán született meg.

Szándéknyilatkozatot írt alá huszonhárom európai uniós tagállam szakminisztere az unió védelmi dimenziójának megerősítését célzó, úgynevezett állandó strukturált együttműködés létrehozásáról.

Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő, valamint Sigmar Gabriel német külügyminiszter történelmi jelentőségűnek nevezte a szándéknyilatkozatot, amit Magyarország képviseletében Simicskó István honvédelmi miniszter írt alá. Közölte: Magyarország hangsúlyosan, a kezdetektől képviselte azt az álláspontot, hogy az európaiaknak szüksége van közös védelemre és olyan képességekre, amellyel az illegális migráció és a terrorizmus ellen hatékonyabban fel tud lépni, valamint a válságövezetekben is hangsúlyosan ott tud lenni.

A közös fejlesztésekről, beszerzésekről és missziókról, valamint az európai hadiipar erősítéséről szóló francia-német kezdeményezést hivatalosan várhatóan decemberben fogadják el. Öt tagállam - Dánia, Írország, Málta, Portugália, illetve az EU-ból kilépni készülő Egyesült Királyság - nem írta alá a nszándékyilatkozatot, de később ők is megtehetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×