eur:
393.85
usd:
367.98
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Szakértői vélemény az észak-koreai feszültségről

Szakértői vélemény az észak-koreai feszültségről

Az amerikai elnök a japán kormányfővel egyeztetett az észak-koreai feszültségről, miközben Kim Dzsong Un-nal ismertették a Guam szigetén található amerikai támaszpont elleni támadás terveit.

Telefonon egyeztetett Donald Trump amerikai elnök és Abe Sindzó japán kormányfő az észak-koreai rakétakísérletek nyomán kialakult feszültségről, majd arra jutottak, hogy elsődleges céljuk egy újabb észak-koreai rakéta kilövésének megakadályozása.

Eközben James Mattis amerikai védelmi miniszter és Rex Tillerson, az amerikai diplomácia vezetője közös, a The Wall Street Journal-ban közzétett véleménycikkben húzta alá, hogy az Egyesült Államoknak "nem áll érdekében a rendszerváltozás vagy Korea felgyorsított újraegyesítése" és Washington "nem keres semmiféle ürügyet arra, hogy csapatokat állomásoztasson a demilitarizált övezettől északra".

Az észak-koreai állam hírügynöksége közölte, hogy tájékoztatták Kim Dzsong Un phenjani vezetőt a Guam szigetén található amerikai katonai bázis elleni rakétatámadásra kidolgozott tervekről. E rakéták kilövésük esetén áthaladnának Japán dél-nyugati része felett is, ám a phenjani rezsim vezetője a híradás alapján még egy ideig figyelemmel kíséri az Egyesült Államok cselekedeteit, mielőtt döntést hozna a támadásról.

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint egyértelmű, hogy az Egyesült Államok nem kíván háborúba bocsátkozni a Koreai-félszigeten.

"Egy sajátos húzd meg-ereszd meg játékot láthatunk, amikor kicsit le is vannak osztva a szerepek, hogy ki az, aki inkább belemenősebb, és ki az, aki inkább a tárgyalásos megoldás felé akarja terelni a dolgokat. Az észak-koreai reakció is azt mutatja, hogy nem feltétlenül kívánnak ők sem rakétával válaszolni ezekre a felvetésekre, úgyhogy úgy gondolom, hogy csak a szokásos játékot láthatjuk - keménykedünk, keménykedünk, aztán mindenki rájön, hogy eredményesebb lenne inkább tárgyalni, és valamifajta megoldást kitalálnak a végén" - mondta a rádióban a szakértő.

Kína három hét múlva az ENSZ-szankciók miatt teljesen leállítja a vas, az ólom és a szén impotrját Észak-Koreából, ám ez Csoma Mózes, az ELTE koreai tanszékének vezetője szerint nem fogja visszavetni Phenjan rakétaprogramját.

"Ezeket a büntetőintézkedéseket meglehetősen könnyű kijátszani. Nyilván Kína a helyzete miatt kénytelen demonsrtálni a világ felé, hogy ő elkötelezett a büntetőintézkedések, illetve Észak-Korea megrendszabályozása mellett, ugyanakkor

amennyiben ténylegesen is megvalósítják ezeket a lépéseket, azok Kínai cégeket is érzékenyen érintenek".

A dél-koreai elnök legutóbbi nyilatkozatában leszögezte, hogy nem lehet katonai akció a Koreai-félszigeten Szöul beleegyezése nélkül, ugyanakkor a dél-koreai vezetés mindent el fog követni, hogy megakadályozzon egy háborút.

Az Európai Unió részéről Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott óva intette Észak-Koreát az újabb provokációktól, amelyek Brüsszel szerint csak tovább fokoznák a feszültséget a térségben és a világban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 22:41
×
×
×
×