eur:
394.05
usd:
365.7
bux:
0
2024. március 29. péntek Auguszta

Tízezrek tüntettek Rómában

Több tízezren vonultak fel Rómában a legnagyobb olasz szakszervezet (CGIL) által meghirdetett szombati tüntetésen, amelyen a balközép kormány munkaügyi politikája ellen tiltakoztak.

A tömeg "Tiszteletet a munka, a dolgozók méltósága és az alkotmány iránt" feliratú transzparenssel kígyózott végig a két útvonalat követő, majd végül egyesülő római szakszervezeti megmozduláson.

Susanna Camusso, a mintegy ötmillió tagot számláló CGIL főtitkára beszédében kijelentette, ha az olasz kormány azt akarja, hogy az olaszok dolgozzanak, ki kell fizetni a munkájukat. "A kormánynak meg kell hallgatnia a római utcákat megtöltő tömeget, az alkalmi, feketén fizetett munkavégzésbe Olaszország bele fog halni!" - jelentette ki Susanna Camusso.

A CGIL szervezte megmozduláshoz számos más szakszervezet és baloldali politikai erő is csatlakozott, többek között a kormányzó Demokrata Pártból (PD) tavasszal kilépett baloldali politikusok, Massimo D'Alema volt miniszterelnök vezetésével.

A dolgozói érdekképviseletek egyebek közt az úgynevezett voucher-rendszer ellen tüntettek. Ezt Matteo Renzi kormánya vezette be, és eredetileg a fekete munka felszámolását volt hivatott szolgálni az alkalmi munkák körében, elsősorban az olasz családoknál gyakran alkalmazott beteggondozók és takarítók kifizetésére. A gyakorlatban azonban a pénzutalás helyett beváltható jegyekkel történő bérezés minden ágazatban teret nyert, a szabályos szerződéses munkaviszonyt helyébe lépve. A szakszervezetek népszavazást kezdeményeztek a voucherek eltörlésére. A referendum elkerülése érdekében a római balközép kormány áprilisban törvénnyel módosította a bérezési rendszert, a vouchereket azonban meghagyta.

A CGIL szerint ezzel a kormány továbbra is szabad kezet ad a munkaadóknak, hogy a dolgozóknak jogokat és védelmet biztosító szerződés helyett a semmi ilyesmit nem garantáló módon alkalmazzák őket.

Susanna Camusso az államfő, Sergio Mattarella fellépését szorgalmazta az olasz alkotmány és a dolgozók jogai védelmében.

Címlapról ajánljuk

Teljes a patthelyzet a bécsi repülőtéren

Hiába a 36 órás sztrájk, megszakadtak a tárgyalások a szakszervezetek és az Austrian Airlines osztrák légitársaság között. A dolgozók a Lufthansa leányvállalatánál ugyanolyan béreket követelnek, mint az anyacégnél, ahol egyébként a közelmúltban zárult egy sikeres munkabeszüntetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×