eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Németh Zsolt: a Brexit ellenére legyen közös európai hadsereg

Az Országgyűlés Külügyi bizottságának álláspontja szerint az Európai Uniónak olyan megállapodásra kell törekednie Nagy-Britanniával, hogy a közös kül- és biztonságpolitikából a Brexit ellenére se lépjenek ki a britek. Mindezt Németh Zsolt, a testület elnöke nyilatkozta azt követően, hogy a testület áttekintette a szigetország kilépésének biztonságpolitikai következményeit.

„Sok probléma van ma az európai biztonsággal: migráció, terrorizmus, szíriai háború, ukrajnai háború. Ezeknek a problémáknak a sorát most a Brexit gyarapítja” - emlékeztetett a Külügyi bizottság elnöke.

„Abban bízunk, hogy ez egy fontos utolsó figyelmeztetés lesz Európa számára, hogy felismerjék, elsőbbséget kell adni az európai politikák között a biztonság kérdésének” - hangsúlyozta Németh Zsolt.

A Külügyi bizottság elnöke szerint a Brexit erre nagyon erőteljesen felhívja a figyelmet, hiszen a legerősebb hadsereg távozik az Európai Unióból, és nagyon komoly kérdés, hogy hogyan lehet pótolni a briteket.

„Fontos kérdés, hogy a kilépési tárgyalások során sikerül-e valami olyan különleges státuszt találni a briteknek, amely lehetővé teszi azt, hogy az európai kül- és biztonságpolitikában bent maradjanak” - hangsúlyozta.

„Vannak országok, amelyek bizonyos európai uniós politikákban bent maradnak vagy belépnek akkor is, ha nem tagjai az Európai Uniónak” - indokolta.

„A magyar kormánynak a bizottság álláspontja szerint arra kell törekednie, hogy egy olyan tárgyalási folyamat folyjon le az elkövetkező időszakban a britekkel, amely lehetővé teszi, hogy a britek ebből a közös kül- és biztonságpolitikából ne lépjenek ki” - közölte a Külügyi bizottság elnöke.

Arra a kérdésre, hogy ha a britek mégsem tudnak olyan megállapodást kötni, amelyben reménykednek, támogatják-e egy, az Orbán Viktor által is felvetett közös európai uniós hadsereg létrehozását, Németh Zsolt igennel válaszolt.

„Ha a biztonság van az első helyen Európa számára, az az európai hadsereg irányába való haladást is jelenti. Itt nem pusztán egy hadsereg létrehozásáról van szó, hanem arról a folyamatról, ahogyan elérkezünk egy jelentősebb képességfejlesztéshez” - tette hozzá a Külügyi bizottság elnöke.

„A képességeket kell Európában fejleszteni, erre pedig pénzt kell az elkövetkezendő időszakban fordítani. Most alapvetően nem felesleges struktúrák létrehozásában kell gondolkodni” - fogalmazott Németh Zsolt.

Hozzátette: fontosnak tartják ugyanakkor, hogy ne legyen megkettőződés, vagyis ne úgy jöjjön létre az európai hadsereg, hogy a NATO-val versenyhelyzetbe kerüljön.

Az Országgyűlés Külügyi bizottságának elnöke elmondta, hogy meglátása szerint Amerikának és a NATO-nak sincs ez ellenére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Az Orbán-Zelenszkij-találkozóról egyeztetett az ukrán és a magyar külügy

Az Orbán-Zelenszkij-találkozóról egyeztetett az ukrán és a magyar külügy

Ukrán és magyar tisztviselők telefonbeszélgetést folytattak, hogy megvitassák a kétoldalú kapcsolatokban elért eredményeket. Andrij Ermak, Ukrajna Elnöki Hivatalának vezetője és Szijjártó Péter, Magyarország külügyi és külgazdasági minisztere megállapodtak abban, hogy a jövő héten ismét megbeszélést tartanak, és folytatják a közös munkát az ukrán elnök és Magyarország miniszterelnöke közötti találkozó előkészítéséhez – számolt be az ukrán Rubryka.com.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×