eur:
394.24
usd:
369.61
bux:
65045.06
2024. április 19. péntek Emma

Katonákat küld Ausztria a magyar-szerb határ védelmére

Az osztrák parlament úgynevezett főbizottsága szerdán jóváhagyta, hogy Ausztria katonákat küldjön a magyar-szerb határ védelmének segítésére.

A parlamenti pártok frakcióvezetői valamint a parlament elnöke és helyettesei által alkotott bizottság elfogadta, hogy legfeljebb 85 főből álló egységet, és szükség esetén további negyven katonát küldjenek a magyar-szerb határszakaszhoz. A küldetés kezdetben fél évig tart majd.

Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter korábban azt közölte, hogy az osztrák katonák szállítási, felderítési és elsősegélyhez kapcsolódó feladatokat látnának el, és már októberben Magyarországra érkezhetnek. Doskozil szerint a cél az, hogy a két ország közösen dolgozzon a határok őrzésén.

A javaslatot a kormánykoalíciót alkotó Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP), valamint az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), a Neos liberális párt és a Stronach Csapata (Team Stronach) jóváhagyta, a Zöldek pártja ellene szavazott.

A Zöldek alkotmányjogi szempontból tartották aggályosnak a katonák küldését, ami szerintük sem békefenntartó, sem mentési, sem gyakorlatozási célt nem szolgál. A párt szerint a humanitárius segítségnyújtás csupán ürügy, amelynek során a katonák rendőri feladatokat látnak el. A liberális Neos üdvözölte a katonák küldését, bár megítélése szerint a bevetés "homályos" jogi alapokon nyugszik.

Az osztrák hadsereg tavaly ősz óta a belügyminisztériumi munkát támogató műveleti tevékenységet végezhet annak érdekében, hogy fenn tudják tartani az ország biztonságát és a rendet. Eddig a katonák az osztrák határ mentén elsősorban humanitárius segítséget nyújtottak, de az osztrák határ őrizetében is segítették a rendőrség munkáját.

Július közepén Ausztria abban állapodott meg Magyarországgal, hogy húsz rendőrt küld a magyar-szerb határhoz, így támogatva a magyar határ védelmét. A rendőrök augusztus elején kezdték meg a munkát.

Ezen kívül osztrák parlament főbizottsága szerdán jóváhagyta Ausztria nagyobb arányú részvételét az Európai Unió Sophia elnevezésű, Földközi-tengeri missziójában és a NATO által vezetett afganisztáni küldetésében.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×