eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Spanyolország nagyvárosaiban kiálltak a nőkért

Az összes spanyol nagyvárosban különböző utcai megmozdulásokat tartottak szerdán a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából; a civilek mellett a spanyol autonóm közösségek és a politikai pártok vezetői is demonstrálták, hogy elítélik ezeket a bűncselekményeket.

Spanyolország-szerte a tiltakozás számtalan formája megmutatkozott: Santiago de Compostela városában több ruhaüzlet kirakatában feketébe öltöztették a próbababákat, köztük egy esküvői ruhaszalonéban is, így jelezve, hogy gyászolják az erőszak áldozatait.

Valladolidban a vér színét idéző 900 pár piros cipőt helyeztek el a főtéren, Albacetében 51 lila lufit engedtek fel azon nők emlékére, akik idén erőszakos támadásokban vesztették életüket.

Madridban, Barcelonában, Valenciában, Bilbaóban és számos más helyen a parlament vagy az önkormányzat épülete előtt néhány perces néma megemlékezést tartottak napközben.

"Ez egy csata, amelyben győzni fogunk, mert minden nap egyre többen vagyunk" - fogalmazott Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök a világnap alkalmából rendezett hivatalos eseményen Madridban.

A kormányfő hangsúlyozta, hogy a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelem állami politika, amelynek kulcsa az egység és a konszenzus. A nőket arra ösztönözzük, hogy kérjenek segítséget - jelentette ki, hozzátéve, hogy tudniuk kell, nincsenek egyedül.

A spanyol egészségügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztérium által indított kampány is a segítségkérésre buzdítja a nőket, a kisfilmet nem csak a tévécsatornákon sugározzák, hanem Spanyolország 15 repülőterén is láthatják kivetítőkön a következő két hétben. A spanyol belügyminisztérium pedig segélykérő telefonos applikációt mutatott be, az Alertcops nevű alkalmazással baj esetén azonnali segítséget lehet kérni a hatóságoktól.

Spanyolországban az elmúlt 12 évben 814 nő vesztette életét bántalmazás miatt, közülük 48 felnőtt nő és 3 fiatalkorú lány halt meg idén.

A 016-os segélyvonalat évről évre egyre többen hívják, idén eddig 66 ezer hívást kaptak erőszakot elszenvedett nőktől.

Susana Enciso pszichológus a Radio 5 nevű rádióadónak arról beszélt, hogy a nőkkel szembeni erőszakkal 90 százalékban együtt jár a szexuális agresszió is. A szakértő szerint a nők többsége félelemből inkább nem tesz feljelentést, így a legtöbb eset, hacsak nem történik tragédia, sosem derül ki.

Spanyolországban több jogvédő, és feminista szervezet a törvények szigorításában és a nők ellen irányuló erőszak összes formájának büntethetővé tételében látja a megoldást, amelyet legutóbb november 7-én több mint 20 ezer ember követelt Madridban egy demonstráción.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×