eur:
395.83
usd:
367.32
bux:
65309.69
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

A nyugat-balkáni államfők szerint erősíteni kell az EU és az Egyesült Államok kapcsolatait

A nyugat-balkáni országok államfői szerdai zágrábi rendkívüli csúcstalálkozójukon egyetértettek abban, hogy erősíteni kell az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat, hogy Európa "egységes, szabad és békés" maradhasson - olvasható a találkozóról kiadott zárónyilatkozatban.

"A délkelet-európai stabilitás és biztonság érdekében szükség van a transzatlanti partnerség megerősítésére az Egyesült Államok és az EU között, új lendületet kell adni az Európai Unió bővítésének, és segíteni kell azokat az országokat, amelyek csatlakozni szeretnének a NATO-hoz" - áll a nyilatkozatban, amelyet Horvátország, Szlovénia, Bosznia és Hercegovina, Montenegró, Macedónia, Szerbia és Albánia államfője írt alá. A fórumon részt vett Joe Biden amerikai alelnök és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is.

Az EU és az Egyesült Államok elkötelezett az európai és euroatlanti integrációs folyamat előrehaladása iránt, amelyben a Brdo-Brioni folyamat országai részt vesznek. "Ez elősegíti az egységes, szabad és békés Európa iránti közös stratégiai víziónk megvalósítását" - olvasható a közleményben.

A régió államfői az Európában és a világban tapasztalt terrorista támadások és fenyegetések tükrében fontosnak tartják, hogy az Egyesült Államok, az EU és a délkelet-európai országok közötti párbeszéd rendszeressé váljon.

A jelenlegi drámai mértékű migrációs válság soha nem látott humanitárius és biztonsági kihívások elé állítja az országokat, ez pedig párbeszédet és tárgyalást követel, hogy védhetőbbek lehessenek az EU külső határai és csökkenjen a migrációs nyomás - folytatódik a szöveg.

A résztvevők elítélték a brutális párizsi, ankarai, sínai-félszigeti, bejrúti és bamakói terrortámadásokat, és hatékony globális intézkedések bevezetésére hívtak fel, amelyek kezelik a radikalizmus, az erőszakos szélsőségesség és a terrorizmus okait.

Ennek érdekében a folyamatban részt vevő országok szélesebb nemzetközi együttműködést és hatékonyabb rendőrségi információcserét szorgalmaztak.

Az amerikai alelnök újságíróknak nyilatkozva kijelentette: az Egyesült Államok soha nem hagyta el a világnak ezt a részét, és kifejezte országa erős elkötelezettségét a daytoni egyezmény előírásai iránt.

Azt mondta, hogy "a NATO ajtaja tárva-nyitva áll", és Washington erőteljesen támogatja Montenegró csatlakozását is. "Számomra nem kérdéses, hogy a Nyugat-Balkán jövője szilárdan az Európai Unión belül van" - tette hozzá.

Biden kitért a migrációs válságra is, amely szavai szerint óriási terheket ró a régióra. "Ez a migrációs áradat újra ráirányította a figyelmet arra, hogy mennyire fontos Délkelet-Európa biztonsága és stabilitása egész Európa számára" - mondta. Az amerikai alelnök szerint Washingtonnak segítenie kell a migrációs válság megoldásában. Kiemelte, hogy országa 4,5 milliárd dollárt különített el a szíriai menekültek számára.

Címlapról ajánljuk
Egyre több ország ismeri fel a menekülthelyzet tarthatatlanságát
Jelentés

Egyre több ország ismeri fel a menekülthelyzet tarthatatlanságát

A humanitárius hozzáférést és a migránsok menedékjogi helyzetét elemezte egy nemzetközi tanulmány, melynek készítői szakpolitikai intézkedéseket is javasolnak az érintett országok vezetőinek. A Migrációkutató Intézet vezető kutatója azt mondta az InfoRádióban, hogy a jelentés megerősíti, egyre több nyugati kormányzat ébred rá, milyen veszélyei lehetnek az illegális migrációnak, ugyanakkor Tárik Meszár szerint az elemzés több megállapítása is ellentmondásos.

Mi vezetett a németországi Zöldek zuhanórepüléséhez?

Egyre csökken a németországi Zöldek párt támogatottsága, öt év alatt több mint duplájára, 25-ről 56 százalékra nőtt azok száma, akik semennyire sem tudnak azonosulni a párttal, ezzel Németország egyik leginkább elutasított politikai tömörülésévé vált. A háttérben a zöldítés, a kormány energiapolitikája áll - mondta az InfoRádióban Dobrowiecki Péter, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének kutatási vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.28. csütörtök, 18:00
Havasi Katalin
a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×