eur:
394.83
usd:
371.33
bux:
66466.4
2024. április 16. kedd Csongor

Az uniós lakosság egyharmada diplomás

Bár világszerte könnyebben érhető el a minőségi oktatás, egyre mélyebbek a társadalmi-gazdasági különbségek a felsőfokú végzettséggel rendelkezők és a társadalom többi rétege közt - közölte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet. Az OECD oktatásról készített legfrissebb jelentése azt is megállapítja, hogy nem minden országban segítette az oktatási rendszer a társadalmi mobilitást, és éppen a fiatalok a legkevésbé mobilisak.

A párizsi székhelyű OECD Brüsszelben hozta nyilvánosságra a 34 tagállama és másik 10 ország - például Oroszország és Kína - oktatási rendszereit górcső alá vevő idei jelentését, amelyben a többi között felhívják a figyelmet, hogy a kormányoknak többet kell tenniük azért, hogy már fiatalkorában mindenkinek azonos lehetőségeket biztosítsanak a minőségi képzésre.

Az OECD oktatási igazgatója a jelentéshez mellékelt videóban hangsúlyozta, hogy nem minden vizsgált országokban segítette az oktatási rendszer a társadalmi mobilitást. "A legaggasztóbb, hogy a fiatalok, a legtöbb friss diplomás tűnik a legkevésbé mobilisnak" - fogalmazott Andreas Schleicher.

A felsőoktatási lehetőségek egyébként a jelentés értelmében nagymértékben bővültek, az uniós országok lakosságának például 29 százaléka rendelkezik valamilyen felsőfokú végzettséggel. A diplomások munkát is könnyebben találhatnak és jobb fizetésre is számíthatnak a középfokú végzettséggel rendelkezőknél. Sőt, a középfokú végzettséggel rendelkezők fizetése inkább az alapfokú végzettséggel rendelkezőkéhez közeledett a dokumentum alapján, tehát bár az oktatás nem mindenhol segíti elő a mobilitást, nőtt a különbség a felsőfokú végzettséggel bírók és a társadalom többi része között.

A jelentés ugyanakkor megjegyzi, hogy a tagállamokban szerzett azonos végzettségek és képesítések nem minden esetben jelentenek azonos képességeket. A finnek és hollandok például jobban teljesítettek a teszteken, mint az ugyanolyan végzettséggel rendelkező írek, olaszok, britek vagy spanyolok.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.16. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Nagy esésben az OTP

Nagy esésben az OTP

A tegnapi meredek amerikai lefordulást követően a rossz hangulat átragadt Európára is, nagy esést láthatunk ma a kontinens piacain, ebben a kedvezőtlen nemzetközi miliőben a magyar tőzsde is lefordult. A hangulatot esetlegesen befolyásoló adatok érkeznek majd a nap folyamán, az Egyesült Államokból lakáspiaci adatok és ipari statisztikák érkeznek, de a fontkitettséggel bírók számára érdekes lehet a brit munkaerőpiaci adat is. Részvénypiaci témákkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×