eur:
393.06
usd:
367.23
bux:
65939.26
2024. április 23. kedd Béla

Új ember Oroszország élén

Több mint ötvenmillió szavazatot kapott az orosz elnökválasztáson Dmitrij Medvegyev.

A központi választási bizottság a szavazatok 97 százalékának feldolgozása után közölte, hogy Vlagyimir Putyin utódára 50,4 millió polgár szavazott.

Ez abszolút rekord az orosz államfőválasztások történetében. Eddig Vlagyimir Putyin tartotta a rekordot, akire 2004-ben 49,6 millió ember voksolt - tudatta a testület.

Clinton nem boldog

Hillary Clinton amerikai demokrata párti elnökjelölt-aspiráns szerint az orosz elnökválasztás újabb visszalépést jelent a demokráciától.

"A mai orosz elnökválasztás, amelyen a Vlagyimir Putyin által kijelölt Dmitrij Medvegyev győzelme soha nem volt kétséges, mérföldkő az ország demokráciától történő eltávolodásában" - olvasható a szenátor közleményében.

A választás nem volt nyitott és demokratikus. Az orosz néptől megtagadták azt a lehetőséget, hogy megválaszthassa vezetőjét és alakítsa az ország jövőjét - foglalt állást Hillary Clinton.

Értékelése szerint Medvegyev választási kampányában tett ugyan reménykeltő nyilatkozatokat, de az új amerikai elnök feladata lesz, hogy meggyőződjön: szavai új megközelítést jeleznek-e Moszkva politikájában, külpolitikájában.

"Az Egyesült Államokat és Oroszországot elválasztó ügyek sora már most is hosszú és egyre hosszabbodik" - jegyezte meg a volt first lady.

Emlékeztetett: Oroszország többször is politikai fegyverként használta olaj- és gázkincsét, megkísérelte megakadályozni a nyugati békéltetési kísérleteket a Balkánon, továbbá bírálta a NATO-tagságra törekvő országokat.

Vlagyimir Putyin hazájában megfojtotta a független sajtót, zaklatta és bebörtönözte politikai vetélytársait, a választásokat nyomasztó formalitássá változtatta - írta az elnökjelölt-aspiráns.

A szenátor bírálta a republikánus párti George Bush elnököt, amiért szerinte nem érzékelte, mi ment végbe. Szerinte Bush a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadás után kizárólag a terrorizmus elleni küzdelem fényében szemlélte az amerikai-orosz viszonyt.

Vlagyimir Putyin ezt úgy vette, hogy otthon és Oroszország szomszédságában azt tehet, amit akar.

Hillary Clinton leszögezte: elnökként kész lesz együttműködni Oroszországgal azokban a kérdésekben, amelyekben a két ország érdekei egybeesnek, például a terrorizmus elleni harcban és az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásában.

Hozzátette ugyanakkor: azt is meg akarja értetni Moszkvával, melyek Amerika céljai, és hogy ki fog állni azokért.

Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×