eur:
393.12
usd:
367.3
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Az amerikai demokraták nem adnának több pénzt a háborúkra

Az amerikai szenátus demokrata többségi vezetője kedden kijelentette: a kongresszus nem ad több pénzt az iraki és afganisztáni katonai műveletek folytatására, ha George Bush elnök nem rendeli el a csapatkivonás megkezdését. Bush viszont arra szólította fel a demokrata többségű törvényhozást: még a karácsonyi szünet előtt és feltételek nélkül szavazza meg a háborús finanszírozás újabb 50 milliárd dolláros csomagját.

Harry Reid, a demokrata szenátorok vezére, a háborúk harcos ellenzője közölte: az elnök csak úgy juthat hozzá a pénzhez, ha azonnal kezdeményezi a csapatkivonást azzal a céllal, hogy a harcok 2008 decemberéig fejeződjenek be. Hasonló nyilatkozatot tett a múlt héten Nancy Pelosi, demokrata párti képviselőházi elnök.

A kongresszusnak nincs más eszköze az elnök háborús politikájának befolyásolására, mint a finanszírozás megvonása. A demokrata párti politikusok korábbi próbálkozásai azonban nem vezettek eredményre, a pénzek visszatartásával nem tudták háborús politikájának lényegi módosítására bírni Bush elnököt.

A szóban forgó törvényjavaslatban - amelyről a képviselőház várhatóan szerdán, a szenátus pedig a hét végén szavaz - az újabb hadi költségvetési tételt a demokraták a csapatkivonás elrendeléséhez kötötték.

George Bush a demokrata állásfoglalásokra válaszolva kijelentette: "nincs szükség arra, hogy a kongresszus tagjai mondják meg katonai parancsnokainknak, mit tegyenek". Hozzátette: a parancsnokok mondják meg, mit kell tenni a szélsőséges és radikális erők ellen folyó háború megnyerése érdekében.

Jon Kyl republikánus szenátor azt mondta, az elnök továbbra is számíthat pártjának támogatására a kongresszusban. "Világos, hogy az amerikaiak sikereket akarnak (...) azt szeretnék, hogy csapataink hazajöhessenek, de nem egy vesztett ügyben" - mondta.

Elemzők szerint a kemény szócsata nem feltétlenül vetíti előre Bush újabb vétóját. Sok korábbi hasonló kezdeményezés ugyanis el sem jutott a szenátusban a szavazásig, már az eljárási fázisban elbukott, nem gyűlt össze a szavazásra bocsátáshoz szükséges minimális 60 voks. Ebben az esetben a demokraták valószínűleg már csak jövőre tesznek újabb kísérletet a csapatkivonás elrendelésének kierőszakolására.

A Fehér Ház mindenesetre megint közölte: minden olyan törvényre vétó vár, amely csapatkivonási menetrendet tartalmaz. Bush legutóbb májusban utasított el egy a mostanihoz hasonló javaslatot, ami után - mivel nem állt össze a kétharmados többség a vétó leküzdéséhez - a demokraták a csapatkivonási követelés nélkül voltak kénytelenek elfogadni a 95 milliárd dolláros hadi költségvetési csomagot.

Egy demokrata párti jelentés szerint az iraki és afganisztáni háború a "rejtett költségekkel" - köztük az olajárak emelkedése, a sebesült katonákról való gondoskodás - együtt 2002 és 2008 között 1600 milliárd dollárjába került Amerikának, ami egy négyfős családra vetítve 20 900 dollárnak felel meg. Ha a helyzet nem változik 2017-ig, akkor ez az összeg 3500 milliárd dollárra növekedhet.

Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×