eur:
393.01
usd:
367.22
bux:
65939.26
2024. április 23. kedd Béla

Moszkva a NATO-t vádolva felfüggetszti a fegyverzetkorlátozási szerződést

Az orosz parlament alsóháza megszavazta, hogy függesszék fel a hagyományos fegyverzetekről szóló, úgynevezett CFE-szerződés végrehajtását. Putyin elnök korábban többször is összekötötte a szerződés végrehajtását az Egyesült Államok kelet-európai rakétavédelmi terveivel.

A parlementi szavazáson, az alsóház képviselői egyhangúlag elfogadták a CFE-szerződés ideiglenes felfüggesztését. 418 képviselő nyomta meg az "igen" gombot és senki nem szavazott nemmel.

A határozat szövege szerint a NATO bővítése és "más európai tényezők miatt" a szerződés nem felel meg többé az Orosz Föderáció biztonsági igényeinek.

"Végrehajtjuk, ha a NATO is ratifikálja"

A még a hidegháború végén aláírt egyezmény korlátozta, hogy Oroszország mekkora mennyiségű haditechnikát és hány katonát állomásoztathat európai területén.

A megállapodás már a berlini fal bukása után, 1992-ben lépett hatályba, és az 1999-es módosított szöveget Oroszországgal szemben a NATO eddig nem ratifikálta.

A szerződés korlátozásokat állapított meg az Észak-Atlanti Szövetség számára is.

NATO: előbb vonuljanak ki Grúziából és Moldovából

A NATO szerint a jóváhagyáshoz az is szükséges, hogy Moszkva befejezze tervezett grúziai csapatkivonását és visszahívja katonáit Moldovából is.

A Duma külügyi bizottsága szerint azonban Moszkva a két állammal már a CFE-szerződés előtt megállapodott a csapatkivonás üteméről és nem tartja legitimnek a NATO követelését.

Putyin a rakétapajzsra is válaszolni akart

Vlagyimir Putyin többször is jelezte, hogy Oroszország nem fogadja el az amerikai rakétavédelmi rendszer Csehországba és Lengyelországba tervezett elemeinek telepítését, és hogy választ ad a tervekre.

Legutóbb Condoleeza Rice külügy- és Robert Gates védelmi miniszterrel tartott találkozóján mondta azt, hogy felfüggeszti a CFE-szerződés végrehajtását.

A vezérkari főnök szerint nem lesz csapatmozgás

A Dumában most tartott szavazás után még az orosz felsőháznak is jóvá kell hagyni a határozatot - ez decemberre várható -, és Putyin elnök ezt követően szentesíti a döntést. A moratórium várhatóan december 12-én lép életbe.

A DPA hírügynökség szerint a kormánypárt, az Egységes Oroszország egyik képviselője azt mondta, hogy Moszkva kész visszatérni a szerződéshez, ha a NATO azt jóváhagyja.

Jurij Balusevszkij orosz vezérkari főnök pedig azt mondta: a döntés nem jelenti azt, hogy december 12-től több egységet dobnának át a nyugati határokhoz.

Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×