eur:
393.85
usd:
367.97
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Átalakul az olajpiac, ez lesz a hatása

Átalakul az olajpiac, ez lesz a hatása

Az elemző szerint lesznek olyan térségek, amelyek kiesnek az olajpiacról. Az északi-tenger sem elég vonzó terület már, azonban nem vonulnak ki teljesen a térségből.

A kőolaj szerepe a világban fokozatosan csökken, mondta az InfóRádió Aréna című műsorában Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője. Pletser hozzátette, egy-két területen van még, ahol  gyakorlatilag döntőszerepe van a kőolajnak, mint például a mobilizációban, eziránt van a legnagyobb érdeklődés, ugyanis itt is nagy változásokra van esély. 

„Például, tíz évvel ezelőtt rengeteget beszéltünk az északi-tengeri kutatásról és kitermelésről, így tudjuk jól, hogy hatalmas olaj- és gázlelőhelyek vannak, viszont a költség nagyon magas”– mondta Pletser, aki hozzátette,

az Északi sarkkörtől északabbra és a sarkkör környékén már senki sem kutat és nem termel. 

„Úgy tudjuk, hogy az Északi-tenger sem elég vonzó terület. Nem történik meg a teljes kivonulás, viszont sokkal kisebb aktivitást látunk”– mondta Pletser. Hozzátette, az Északi-tenger mint kitermelési terület jövője elsősorban attól függ, hogy mennyibe kerül az olaj: 

„Egy 70-80 dolláros olajár mellett valószínűleg a tevékenység ismét erősödni fog.”

Az erősen olajtermelés-függő országok egy részénél az alacsonyabb olajár miatt elindult egyfajta átalakulás. „Olyan új reformtervek indultak, amiket korábban nem láttunk. Erre a legjobb példa Szaúd-Arábia esete, ahol az új ifjú uralkodó egy komoly reformprogramot indított el, aminek pont az a célja, hogy az országot levigye erről a pályáról és jóval kisebb legyen az olajfüggősége” – mondta az elemző. 

Oroszországnak az alacsony olajár és az ország ellen bevezetett szankciók komoly lökést adtak, ugyanis kénytelenek voltak más, saját iparágakat kifejleszteni és megerősíteni,  tette hozzá Pletser Tamás.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×