eur:
392.84
usd:
366.41
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Ezért nem lehet Horvátország az OECD tagja

Egy határvita miatt Magyarország mellett Szlovénia is ellenzi Horvátország felvételét az OECD-be, és ez a két fél között nehezebben rendezhető, mint a magyar ellentét - véli a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára. Tóth Norbert közgazdász szerint az OECD olyan elitklub, amelyiknek bármelyik tagja megvétózhatja egy másik ország felvételét.

Az OECD a nemzetközi szervezetek többségétől eltérően félig zárt szervezet, ami azt jelenti, hogy nem olyan könnyű csatlakozni hozzá – mondta Tóth Norbert közgazdász, egyetemi tanár, hozzátéve, hogy nem lehet felvételi kérelmet benyújtani, hanem a Tanácsnak nevezett legfőbb döntéshozó szervében a tagállamoknak egyhangúlag kell arról dönteniük, meghívnak egy államot a szervezetbe.

„Csak olyan ország lehet az OECD tagja, amelyben többpártrendszerű demokrácia van, a gazdasági feltétel pedig az, hogy kapitalista legyen. Stabil piacgazdasággal rendelkező országnak kell lennie, ahol nincsenek jelentős zavarok a piac szereplői között.”

Bármelyik tagállam megvétózhatja egy ország felvételét, ameddig csak akarja – hangsúlyozta a közgazdász. Tóth Norbert hozzátette, az elitklubba jelenleg két ország akadályozza – feltehetőleg átmenetileg – Horvátország felvételét.

„Szlovénia vétója tűnik tartósabbnak és nehezebben feloldhatónak. A két országnak határvitája van, amit ugyan egy választott bíróság eldöntött, de Horvátország ezt nem akarja tudomásul venni és végrehajtani. Ez tűnik keményebb diónak.”

Magyarország és Horvátország között pusztán befektetővédelemről van szó, az általános politika nem, csak gazdaságpolitikai megfontolások játszanak szerepet – mondta Tóth Norbert. Az egyetemi tanár hozzátette, vannak olyan vállalatok, például a MOL, amelyeknek érdekeltségeik vannak Horvátországban.

„A horvát gazdaságpolitikai felfogás megváltozott, nem minden ágazatban üdvözli a külföldi befektetéseket. A horvát gazdaságban a finomított kőolaj- és a szénhidrogén-export húzóágazatnak minősül és megpróbálja kiszorítani a külföldi befektetőket. A MOL szempontjából ez azonban sérti a magyar gazdasági érdekeket.”

Ha az akadályozó országokkal meg tudnak állapodni, zöld jelzést kaphat a horvát csatlakozás – mondta Tóth Norbert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×