eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

A pénz sem old meg mindent - így látja a Nobel-díjas

A mindennapjainkat körülvevő párosítási problémákra kíván minél hatékonyabb választ adni tudományos munkásságával a Nobel-díjas Alvin Roth, akinek az idei Neumann-díjat odaítélte magyar diákok egy csoportja.

A Budapesti Corvinus Egyetem Rajk László Szakkollégiumának Neumann János-díját a 2012-ben megosztott Nobel-díjban részesült amerikai tudós, Alvin Roth kapja, aki a kedd esti ceremónia előtt arról is beszélt az InfoRádiónak adott külön interjújában, hogy a pénz közel sem jelent mindent az érzékeny piacok esetében.

„A pénz nagyszerű találmány, a piacokat is segíti, hogy minél több dolgot elérjenek, de azok a piacok, melyek egyedül a pénztől függenek, azok többnyire olyan árupiacok, melyek esetében szinte nem is szempont, kivel üzletelünk. Mindez nem számít, mert tudjuk, hogy mit akarunk megszerezni, és az mellékes, hogy kitől. Egy jól tervezett piacon a pénz majdnem mindent megold, ám elég csak a munkaerőpiacot nézni, itt máris rengeteg más szempontnak is előtérbe kell kerülnie, például tudnunk kell kinek kínálunk munkát” - fejtette ki.

Az egyetemistáktól kapott díjat az amerikai közgazdász nagyra becsüli, hiszen stanfordi tanárként rengetegszer szólít meg diákokat, így ez is egy kiváló visszajelzés számára. A tudós főként olyan eljárásokon dolgozik, ahol különböző javakat pénz használata nélkül lehet elosztani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Forgalmi dugóba került az építőipar

Forgalmi dugóba került az építőipar

A 2022-es háborús és inflációs válság után nem egészen 2 évvel tulajdonképpen adottak a feltételek ahhoz, hogy a magyar építőipar és azon belül a lakásépítések lendületet kapjanak. Mégsem ez történik, az ágazati szereplők és szakértők szerint 2024-ban és még 2025-ben is kevesebb lakás készül el Magyarországon, mint 2023-ban, pedig az sem volt már egy jó év. Kicsit több mint egy évnyi válságtünet tehát bő 3 éves szakadékot hagy maga után. A gyors lassulás, lassú gyorsulás problémája ismert jelenség az autópálya-üzemeltetésben, a következménye bosszantó torlódás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×