eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

KSH: júliusban 2,6 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma

A szálláshelyek vendégforgalma 2,6 százalékkal nőtt júliusban és 5,6 százalékkal az év első hét hónapjában a múlt év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A külföldivendég-éjszakák száma 0,7 százalékkal csökkent, a belföldi vendégéjszakáké 5,5 százalékkal nőtt júliusban az egy évvel korábbihoz képest.

A szálláshelyek - folyó áron számolt - bruttó árbevétele júliusban 7,9 százalékkal, 36,53 milliárd forintra bővült, az év első hét hónapjában pedig 9,7 százalékkal, 179 milliárd forintra nőtt.

A külföldi vendégek júliusban 1 millió 593 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 3,7 százalékkal nőtt, az általuk eltöltött éjszakák száma viszont 0,7 százalékkal csökkent a tavaly júliushoz viszonyítva.

A lengyel, az osztrák és az orosz vendégek forgalma 11, 1,4, illetve 1,9 százalékkal emelkedett, ezzel szemben a német, a holland és a cseh vendégek által eltöltött éjszakák száma 14, 20, valamint 0,6 százalékkal csökkent az előző év júliusához képest.

Az év első hét hónapjában a külföldi vendégek 6 millió 793 ezer vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, a vendégek száma 4 százalékkal, az általuk eltöltött éjszakáké 2,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

A belföldi vendégek júliusban 2 millió 17 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 6,1, az általuk eltöltött éjszakáké 5,5 százalékkal nőtt 2013 júliusához hasonlítva.

Az év első hét hónapjában a belföldiek 6 millió 572 ezer vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, a vendégek száma 10,5 százalékkal, az általuk eltöltött éjszakáké 9,1 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A belföldivendég-forgalom - Dél-Dunántúl és a Tisza-tó kivételével - minden régióban emelkedett júliusban. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 57 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 5,4 százalékkal gyarapodott.

A szállodák szobakihasználtsága júliusban átlagosan 62,1 százalék volt, ami 1,5 százalékponttal több az előző évinél, míg az előző havinál 8,4 százalékponttal magasabb. Az ötcsillagos egységek szobáinak igénybevétele kiemelkedő, 73 százalék volt júliusban. Az első hét hónapban átlagosan 49 százalékos volt a szobafoglaltság.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára júliusban 16 454 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó szállásdíj (bruttó REVPAR) 10 224 forint, a teljes árbevétel (TREVPAR) 16 856 forint volt.

A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevételéből a szállásdíjbevétel 22,6 milliárd forint volt júliusban. A vendéglátásból 6,7 milliárd forint folyt be, 233 millióval több, mint tavaly. A forint-euró havi átlagárfolyama 310 forint volt, 15 forinttal gyengébb a 2013. júliusi értéknél.

A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján júliusban 2176 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát, a kártyatulajdonosok az év hetedik hónapjában 2,7 milliárd forintot költöttek összesen ezzel a fizetőeszközzel. A 2013 júliusában beváltott SZÉP-kártya forgalommal összehasonlítva ez 5,2 százalékos csökkenés.

A 2014. július 31-én működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3134 volt, ezen belül 1031 szálloda 59 ezer szobával, 1061 panzió 12 ezer szobával üzemelt. Az egyéb szálláshelyek - üdülőház, kemping, közösségi szálláshelyek - száma 1042 volt.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×