eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

A németeknél és a franciáknál már véget ért a recesszió

Most már biztos, hogy a recesszió Németországban és Franciaországban is véget ért. A ma reggel napvilágot látott adatok szerint 2009 harmadik negyedévében a francia és a német gazdaság egyaránt növekedni tudott, a német 0,7, a francia pedig 0,3 százalékkal.

Bár ezek az értékek alul múlják az elemzői várakozásokat (a prognózisokban 0,8, illetve 0,7 százalék körüli értékek szerepeltek), szomorkodásra nincsen ok, hiszen ebben az évben már a második olyan negyedévet tudhatják maguk mögött a németek és a franciák, amikor negyedéves alapon pozitív növekedési dinamikáról számolhattak be a statisztikai hivatalok.

A német és a francia gazdaság a legjobban teljesítők közé tartozik az eurozónában. Míg a két ország statisztikai hivatalának adatai szerint a növekedés dinamikája a második negyedévhez hasonlóan a harmadikban is pozitív volt, a spanyolok és az olaszok - csak, hogy a nagyok közül említsünk másik kettőt - igen súlyos problémákkal küzdenek.

A jó teljesítmény egyértelműen a külső kereslet erősödésének köszönhető, ami nem meglepő tekintettel arra, hogy a munkaerő-piaci problémák és a kilátásokat övező nagyfokú bizonytalanság miatt a háztartások fogyasztási hajlandósága alacsony.

Felgyorsult a gazdasági növekedés üteme Csehországban a harmadik negyedévben a másodikhoz képest, bár a bővülés kisebb volt a vártnál.

A statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint a GDP 0,8 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben - elemzők 1,0 százalékot vártak -, míg a másodikban még csak 0,3 százalékkal.

Éves szinten 4,1 százalék volt a csökkenés július-szeptember között, az előző negyedévben 4,7 százalék.

Szlovákiában a harmadik negyedévben 1,6 százalékkal nőtt a GDP az előző negyedévhez képest a második negyedévi 2,2 százalékos emelkedés után.

Az éves szintű harmadik negyedévi GDP-csökkenés 4,9 százalékra mérséklődött a második negyedévi 5,3 százalék után.

Romániában lassult a GDP csökkenése a harmadik negyedévben: 7,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz, és 0,7 százalékkal az előző negyedévhez képest. Elemzők 9 százalékos éves, és 0,5 százalékos negyedéves csökkenést vártak.

Április-június között 8,7 százalékkal zsugorodott a GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a negyedévre vetített visszaesés 1,1 százalék volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Óva inti az IMF az Európai Uniót: nem a támogatások fizetése a megoldás

Óva inti az IMF az Európai Uniót: nem a támogatások fizetése a megoldás

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) óva intette Európát attól, hogy „állami támogatási versenybe” kezdjen az Egyesült Államokkal és Kínával, mondván, hogy ez ártana az EU gazdaságának. Az IMF pénteken közzétett legfrissebb, európai gazdasági kilátásokról szóló jelentésében úgy becsülte, hogy az amerikai inflációcsökkentő törvény – amely 369 milliárd dollárnyi támogatást és adókedvezményt tartalmaz a tiszta energiával kapcsolatos technológiákra – másolása tartósan 0,6 százalékkal csökkentené az EU GDP-jét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×