eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Ilyen is van: kevés a rum Kubában

Rumhiány állhat elő Kubában, mivel egy év alatt mintegy 42 százalékkal esett vissza az előállított rum mennyisége, idén januárban már csak 248 ezer liter jutott a kubaiaknak, 200 ezer literrel kevesebb, mint egy éve.

A rumhiányt az elégtelen cukormennyiség okozza. Ennek előzménye, hogy Fidel Castro kubai államfő egy éve mondott beszédében meghirdette: eljárt az idő a cukoripar felett, a jövő a szolgáltatásoké, a korszerű és nagy hozzáadott értéket tartalmazó terméké.

A cukor nem más, mint a rabszolgaság és a tömeges írástudatlanság háromszáz éves korszakának jelképe - tette hozzá Kuba vezetője.

Bezzeg a fénykorban

A kubai cukoripar termelése az 1970-80-as években az évi 7 millió tonnát is elérte, az ágazat több mint 2 millió embernek adott munkát.

Az iparágat azonban erősen sújtotta a Szovjetunió megszűnése, hiszen az ország korábban a kubai cukor fő vásárlója volt.

Az 1990-es években már csak évi 4 millió tonna, 2003-ban már csak 2,5 millió tonna cukrot állítottak elő Kubában.

Az ágazat átalakítása jegyében 2002-től a gyárak felét bezárták, a cukornád-ültevények 62 százalékán más növényeket termesztenek, a dolgozók egy részét átképezték.

Elavult gyárak

Most azonban ismét nagy a sürgés a cukornádföldeken, hogy a cukor világpiaci árának emelkedéséből hasznot húzhasson az ország.

Az idén 1,5 millió tonna cukor előállítását tervezik, ebből 700 ezer tonnát belső fogyasztásra. Az elavult gyártókapacitás azonban kétségessé teszi ennek elérését.

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×