eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Meglepő, mi fogott ki a Google-ön

Meglepő, mi fogott ki a Google-ön

Személetes történet arról, hogy milyen nehéz a gépi tanulás.

2015-ben derült fény arra a kínos helyzetre, hogy a Google Képek fotófelismerő algoritmusa automatikusan gorillaként ismerte fel és címkézte a fekete bőrszínű embereket. A cégóriás bocsánatot kért, és első körben megtiltották az algoritmusnak, hogy a gorilla címkét használja képekhez. Emellett hosszabb távú intézkedéseket ígértek.

A Wired most kiderítette, hogy több mint két év elteltével is nagyjából ezt a megoldást használja a Google: törölték a rendszer lexikonjából a gorilla címszót, hasonlóan néhány más majomfajta nevéhez és a majom szóhoz. Ha ezekre keresünk a személyes képeket kezelő Google Képekben, egyszerűen nem ad találatot.

Ez jól mutatja a magazin cikke szerint, hogy milyen nehéz az automatikus képfelismerő szoftverek működését biztosító gépi tanulást programozók dolga - még egy akkora cégnél is, mint a Google.

Az ilyen technológiákat egyébként sokszor feketedoboznak nevezik, mert bár látványos eredményeik vannak, maguk a fejlesztők sem tudják, hogyan és miért hozzák a rendszerek a döntéseket - emlékeztetett a PCWorld magazin. Hozzátették: hasonló botrányba keveredett anno a Flickr is, amelynek ugyanilyen problémái akadtak - és ugyanilyen megoldást alkalmazott.

A gépi tanulással fejlődő szoftvert egyelőre arra használja a Google, hogy a képek között megtalálja az automatikusan összecsoportosíthatóakat (például tavak, kávé stb.). A Wired munkatársai is tesztelték a rendszert, és úgy találták, hogy míg az gond nélkül felismeri az uszkárokat, pandákat és más állatokat, valamint a gibbonokat, a páviánokat és az orangutánokat, addig a csimpánz, majom és gorilla szavakra viszont nem ad találatot.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×