eur:
393.1
usd:
367.13
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

A patikákban bízhatunk

Magyarországon erős a hamis gyógyszerekkel szembeni védelem nemzetközi összehasonlításban is - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az MTI-nek. A Magyar Gyógyszerészi Kamara is hangsúlyozta: hamis vagy nem engedélyezett gyógyszer nem kerülhet a patikákba. Az étrend-kiegészítők terén korántsem ilyen szigorú a szabályozás, ám a hatóságok októbertől rendet tennének a vitaminok, fogyókúrás szerek és potencianövelők piacán is.

Tavaly januártól ideiglenesen elérhetetlenné tehetik azokat az internetes oldalakat, amelyek hamis vagy nem engedélyezett gyógyszereket forgalmaznak.

Ez komoly eszköz az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet kezében, és az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint jól működik a rendszer.

Rétvári Bence az MTI-nek beszélt arról, hogy az interneten árult hamis gyógyszerek komoly veszélyt jelentenek az emberek egészségére, ezért az ott forgalmazott készítmények állami ellenőrzését, a hamis készítmények elleni küzdelmet, a lakosság átlátható, megbízható tájékoztatását a kormányzat kiemelt feladatnak tekinti.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara hivatalvezetője, dr. Horváth-Sziklai Attila is hangsúlyozta: hamis gyógyszer nem kerülhet a patikákba.

„A gyógyszerkészítménnyel kapcsolatban az a szerencsénk, hogy Magyarország még mindig azt gyógyszerellátási struktúrát használja, amiben a gyógyszerek útja teljesen egyértelműen meghatározott és egy irányban mozoghat. Nevezetesen, hogy a gyógyszer gyártójától a forgalomba hozatali engedély jogosultján keresztül a gyógyszer-nagykereskedőig, majd pedig onnan kerül a gyógyszertárakba, patikákba kiszállításra. Ez a rendszer garantálja azt, hogy a Magyarországon forgalomban lévő gyógyszerkészítmények minősége mindegyik megfelelő, és mindegyik eredeti készítmény, ami a betegekhez eljut” - mondta az InfoRádiónak a Magyar Gyógyszerészi Kamara hivatalvezetője.

A többnyire interneten forgalmazott, ellenőrizetlen forrásból származó termékeknek számos veszélye van. Tartalmazhatnak vényköteles vagy tiltott hatóanyagot, de előfordulhat, hogy például veszélyes gyomirtót kevernek a kapszulába.

Az étrend-kiegészítők tekintetében korántsem ilyen szigorú a szabályozás, ám a készítményeket folyamatosan vizsgálja a már említett hatóság, és az OGYÉI honlapján elérhető a tiltott, veszélyes szerek listája.

A kamara hivatalvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy egy májusban aláírt egyezmény értelmében a magyarországi gyógyszergyártók, a gyógyszerész kamara, az étrend-kiegészítők gyártóinak és forgalmazóinak jelentős részét tömörítő egyesület, és a gyógyszer-nagykereskedők önként vállalták, hogy ellenőrzött termékeket forgalmaznak, és létrehoztak egy védjegyet is.

Dr. Horváth-Sziklai Attila szerint október-novemberre már az önkéntes ellenőrző rendszer is gördülékenyen működik majd, és érezteti hatását.

Egy tavalyi felmérés szerint 2010 és 2015 között megduplázódott az interneten gyógyszert rendelők száma Magyarországon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×