eur:
393.61
usd:
367.99
bux:
66262.24
2024. április 25. csütörtök Márk
Borhi László: A magas színvonalú oktatás Amerika fő iparága

Borhi László: A magas színvonalú oktatás Amerika fő iparága

Az Egyesült Államokban sokkal inkább a problémamegoldást, mint a tárgyi tudást sajátítják el a diákok, és az eredmények őket igazolják - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Borhi László, az Indiana Egyetem docense.

„Minden három újításból, találmányból és világfordító tudományos felfedezésből kettő Amerikából érkezik. Ha nem lenne jó náluk az iskolarendszer, akkor ez nem így lenne. Egy olyan országban, ahol rossz a közoktatás, ez elképzelhetetlen volna. És van egy iparága, amit Kínában és másutt sem lehet lekoppintani, ez nem az autógyártás és nem is az Apple, hanem a felsőoktatás” - mondta Borhi László.

A docens szerint az amerikai felsőoktatástól Európa is már nagyon régen elmaradt.

„Nem kell megtanulni felesleges dolgokat, amit úgyis elfelejt az ember 10 perc múlva, mert mindent meg lehet nézni az interneten vagy egy lexikonban. Ehelyett projekteket kell megoldani, már az elemi iskolában. Talán egy Európában kiképzett hallgatónak több adat van a fejében, de az biztos, hogy egy amerikai sokkal gyorsabban megtanul egy új területet” - hangsúlyozta az Indiana Egyetem docense.

Borhi László szerint az Egyesült Államok oktatási rendszere a problémamegoldó képesség fejlesztésével, az egészséges önbizalom táplálásával és a világra nyitottsággal jár Európa előtt.

„Az ottani értelmiségfogalom egész más, mint a mi közép-európai értelmiségfogalmunk. Ott is létezik egy értelmiségi elit, amelyet általában a keleti parttal és a nagy egyetemekkel azonosítanak, vannak véleményformálóik, de az a fajta missziós tudat, ami Magyarországon vagy a szomszédos országok értelmiségében megtalálható, miszerint nekünk kell megváltani a világot, megváltoztatni és modernizálni az országot, Amerikában nem jellemző” - fogalmazott Borhi László.

Az Indiana Egyetem docense hozzátette: az elnök személye is klánszerűvé kezd válni. A történész szerint tudható, melyik iskolákba kell járni ahhoz, hogy valaki a politikai elitbe bekerüljön.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Az utolsó pillanatban kapta össze magát a NATO – Fordulat jöhet a háborúban?

Az utolsó pillanatban kapta össze magát a NATO – Fordulat jöhet a háborúban?

Alighanem sokak számára meghökkentő fordulat volt, hogy a nyugati politikusok a háború elején sorra ígérték meg Kijevnek, hogy ha kell, a végtelenségig támogatják az oroszok ellen viselt védekező háborút, tavaly nyáron azonban valahogy mégis szinte teljesen elapadtak a fegyverszállítmányok. Az elmúlt hetekben napi szinten írtak nyugati lapok az ukrán hadsereg katasztrofális lőszerhiányáról és az ukrán katonák összeomló moráljáról, a Donbaszban pedig 2022 eleje óta nem látott ütemben kezdett előretörni az orosz haderő. Aztán Amerikában fordulat történt: a Kongresszus több mint hat hónap huzavona után úgy döntött, hogy 61 milliárd dollárnyi forrással, hadianyaggal és technikával támogatja meg Kijevet a következező egy évben. Ez nyilván más NATO-országokat is megihletett: Nagy-Britannia rekordméretű fegyvercsomagot jelentett be tegnap, illetve úgy tűnik, lassan a régóta áhított F-16-osok is megérkeznek. Mit kap Ukrajna és mire lesz ez elég? Fordulat jöhet a háborúban? Mikor lesz végre vége ennek az egésznek? Nézzük, mi az, amit tudni lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 15:01
×
×
×
×