eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Működésbe lép a világ első 3+ generációs reaktora

Nyár elejétől termel áramot a világ első, 3+ generációs reaktora Novovoronyezsben, az év végén pedig már teljes üzemmódban, az országos hálózatra csatlakozva működik majd - mondták az erőmű vezetői.

A több orosz atomerőművet, köztük a novovoronyezsit is működtető Roszenergoatom társaság tájékoztatása szerint 2007-ben kezdődött a VVER 1200-as reaktor építése a meglévő atomerőmű bővítéseként. A világ első 3+ generációs nyomott vizes atomreaktor beruházását a paksi építésért is felelős orosz fővállalkozó, a NIAEP-ASZE-AEP vállalat valósította meg. Hasonló blokkok építésével számolnak a Paks II. projektnél is.

Jelenleg a világ több országában is folyik 3+ generációs blokk építése, így az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában és Franciaországban, de a novovoronyezsi lesz az első olyan új blokk, amely megfelel a fukusimai katasztrófa után szigorított nemzetközi biztonsági követelményeknek.

Az új blokk 500 kilovoltos vezetékeken keresztül látja majd el a közép-oroszországi régiót villamosenergiával. Jelenleg a novovoronyeszi atomerőmű működő három blokkja a régió 85 százalékának villamosenergia-igényét biztosítja, 21 nagyvállalathoz és mintegy 2,3 millió emberhez juttat el áramot.

A novovoronyezsi atomerőmű blokkja 1964-ben kezdett működni, azóta 2016 májusáig 518,5 milliárd kilowattóra elektromos áramot termelt.

Címlapról ajánljuk
Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×