eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Áder János együttérzését fejezte ki a német államfőnek

Áder János köztársasági elnök szerdán levélben fejezte ki együttérzését Joachim Gauck német államfőnek a magyarországi németség kitelepítésének 70. évfordulóján.

"Mi, mai magyarok tisztelettel és együttérzéssel hajtunk fejet minden ártatlanul meghurcolt és megalázott német származású magyar honfitársunk előtt, akit érdemeit, teljesítményét, emberi méltóságát és állampolgári jogait semmibe véve a kollektív bűnösség nevében taszított ki az akkori Magyarország" - fogalmazott a magyar államfő az MTI-hez szerdán eljuttatott levélben.

Áder János emlékeztetett, az Országgyűlés 2012-ben döntött arról, hogy január 19. a magyarországi németek kitelepítésének emléknapjává váljon. "Nagyrabecsüléssel tekintünk a német kisebbséghez tartozó honfitársainkra, akiknek az élet megannyi területén nyújtott teljesítménye évszázadok óta gazdagítja országunkat" - hangsúlyozta az államfő, hozzátéve: "büszkék vagyunk arra, hogy a magyarországi német nemzetiséghez tartozókban megannyi nagyszerű tudóst, művészt, sportolót, kiváló gazdálkodót, borászt, vállalkozót, hivatásukban másoknak is jó példát mutató orvost és jeles tanáregyéniséget tisztelhetünk".

Kiemelte, a magyar és a német nép gazdag történelmében megszámlálhatatlan értékkel gyarapította az európai kultúrát, "mindazt, ami összeköt minket". A köztársasági elnök szerint ez az elválaszthatatlan együvé tartozás tette lehetővé annak a mély történelmi traumának a túlélését és feldolgozását is, amelyet a magyarországi németek 70 évvel ezelőtt megindított kitelepítése jelentett.

"Akkori jogfosztásuk és a rájuk rótt vagyonvesztés, valamint az ezzel együtt járó kollektív megbélyegzés ártatlan honfitársaink százezreit érintette" - fejtette ki Áder János, majd megjegyezte, ezt a szégyenteljes időszakot családi tragédiák sokasága teszi örök időkre fájdalmasan emlékezetessé.

Az Országgyűlés 2012 decemberében a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapjává nyilvánította január 19-ét, arra emlékezve, hogy 1946-ban ezen a napon hagyta el Magyarországot az elüldözött német lakosokat szállító első vonatszerelvény.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 20. 13:40
×
×
×
×