eur:
392.94
usd:
366.85
bux:
66164.92
2024. április 25. csütörtök Márk

Orbán: "Nem akarunk ismét oda jutni, ahol három évvel ezelőtt voltunk"

A nemzetközi gazdasági válság a demokratikus európai intézményrendszert is megrengette - mondta Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, az uniós állam- és kormányfők találkozója után tartott sajtótájékoztatóján.

Jelenleg sokkal jobb a helyzet az Európai Unióban a kettős mérce szempontjából, mint korábban volt - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Hozzátette: lassacskán "a Magyarországgal kapcsolatos összes vitakérdés európai összehasonlító keretbe kerül". A kohéziós alap egy részének felfüggesztéséről a kormányfő azt mondta: "a legjobb reményekkel készülünk a május végén esedékes Európai Uniós tanácskozásokra, ahol döntenek majd a fölfüggesztés további sorsáról".

Orbán Viktor értékelése szerint a közelmúltbeli görögországi választások eredményei arra utalnak, hogy a nemzetközi gazdasági válság megrengette a demokratikus európai intézményrendszert is.

A találkozón egyébként döntések nem születtek, a határozatokat várhatóan a június végi csúcsértekezleten hozzák meg.

Orbán Viktor leszögezte, hogy a kormány támogatja a gazdasági növekedés ösztönzését, de csak olyan növekedési politikát fogad el, amely garantáltan nem vezet újabb eladósodáshoz.

"Nem akarunk ismét oda jutni, ahol három évvel ezelőtt voltunk, hogy lenézünk a cipőnk orrára és egy szakadékot látunk magunk előtt. Ezt még egyszer a magyar emberek nem engedhetik meg maguknak és nem is akarják, hogy bekövetkezzen."

A miniszterelnök bejelentette, hogy az Európai Unió közép-európai tagországai - a visegrádi négyek - közös javaslatcsomagot terjesztenek elő a gazdasági növekedés uniós ösztönzésének lehetőségeire. Ennek elemei közé tartozna például, hogy a térség országai férhessenek hozzá az Európai Központi Bank devizacsere-ügyletekre vonatkozó tevékenységéhez, állítsák meg a bankok Közép-Európából az anyabankok irányába zajló tőkekivonását és tegyék rugalmasabbá az unióban a fordított áfa-beszedési rendszert.

A kormányfő hangsúlyozta, hogy a keddi munkavacsorán csak olyan hozzászólás hangzott el, amely szerint Görögországnak maradnia kell az euróövezetben. Ám kérdésre válaszolva kitért arra is, hogy a magyar kormánynak van terve arra az esetre, ha Görögország kilépne a monetáris unióból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Nagy ígéretekkel indult, de súlyos kudarcot vallott Oroszország békemisszója – Mi lesz így a két ősellenség konfliktusából?

Nagy ígéretekkel indult, de súlyos kudarcot vallott Oroszország békemisszója – Mi lesz így a két ősellenség konfliktusából?

Heves tüntetésekhez vezetett Örményországban, hogy az ország vezetése úgy döntött, négy falut visszaad a szomszédos Azerbajdzsánnak, melyeket még a két ország között a Szovjetunió felbomlása idején kitört első hegyi-karabahi háborúban szállt meg. Jereván békeszerződésre törekszik a nála katonailag sokkal erősebb Azerbajdzsánnal, ennek érdekében megkezdték a határok pontos kijelölését. A béketörekvések ellenére a retorika sokszor még mindig háborús, az örmény lakosság pedig egyre jobban tart attól, hogy a szomszédos ország támadást indíthat ellenük. Az orosz békefenntartók eközben kivonultak Hegyi-Karabahból, így most már csak Azerbajdzsánon és Örményországon múlik, mihez kezdenek egymással.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 15:01
×
×
×
×