eur:
394.45
usd:
369.84
bux:
65204.17
2024. április 19. péntek Emma

Ormos: "Nagyon hosszú még az út az igazi változásig"

A XX. századi magyar és egyetemes történelem terén végzett tudományos kutatómunkájáért, oktatói tevékenységéért, és tudományos életpályája elismeréseként Ormos Mária megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést.

Ormos Mária történész karrierje debreceni és szegedi egyetemi működése után 1963-tól a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetében bontakozott ki. 1982-től a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem félállású egyetemi tanára, majd 1984-től 1992-ig az egyetem főállású professzora és rektora.

Egyetemirányító, történeti intézetet és bölcsészettudományi kart szervező tevékenysége mellett kutatói munkáját is mindvégig a sokoldalúság jellemezte, melyről több mint 20 monográfiája, több száz tanulmánya, cikke, televízió- és rádióinterjúja, hazai és nemzetközi konferencia szereplései tanúskodnak.

Tudományos és egyetemszervező munkássága elismeréseként az MTA 1987-től levelező, 1993-tól rendes tagjává választotta. 1993-tól a Janus Pannonius Tudományegyetem "Európa és a magyarság a 19-20 században" Történelem Doktori Program vezetője, amely azóta a Pécsi Tudományegyetem "Európa és a magyarság a 18-20. században" néven, kibővült formában működik. 2000 őszétől a Pécsi Tudományegyetem professor emeritája, 2002-2005 között pedig az MTA Filozófiai és Történettudományok osztályának elnöke.

A történész legutóbb tagja volt a 2006-os őszi zavargások okait vizsgáló bizottságnak. Ormos Mária az InfoRádiónak azt mondta: sok országnak a történelmét ismeri, ahol a reformok nehézségeket hoztak az adott nemzetnek. Spanyolországban, Írországban, Finnországban, Svédországban úgy tudták a szükséges változásokat véghezvinni, hogy az értelmiség összefogott a politikával és megegyezett egy nemzeti minimumban-jelentette ki a professzor.

Ormos Mária úgy vélte, Magyarországnak nagyon hosszú még az útja az igazi változásig. Szerinte ebben nagy szerepe lehet az oktatásnak, mert az esélyegyenlőségről nem csak beszélni szükséges, hanem a cél eléréséért döntő változásokat kell hozni az oktatáspolitikában. Hozzátette: ez nem csak az adott szűk réteg érdeke, hanem mindenkié, mert az egész társadalomnak már most is szüksége van egy széles értelmiségi, szakértői bázisra.

Hanganyag: Gál Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
Lezuhant egy stratégiai bombázó Oroszországban, ismét ukrán támadás volt Belgorod ellen – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Lezuhant egy stratégiai bombázó Oroszországban, ismét ukrán támadás volt Belgorod ellen – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Egy Tu-22M3 stratégiai bombázó repülőgép lezuhant Oroszország Sztavropoli területén. A négy pilóta katapultált, egyikőjüket még keresik. Az orosz védelmi minisztérium szerint a balesetet technikai probléma okozta. Vjacseszlav Gladkov belgorodi kormányzó szerint 25 légieszközt semmisítettek meg az Ukrajnával határos régió fölött péntekre virradóra. Néhány épületben kár keletkezett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×